JAN VLASÁK (*1945)

cyklotremp, spisovatel a ilustrátor

Dříve horolezec, dnes svérázný cyklotremp, který své neobyčejné zážitky s obyčejnými lidmi dokáže poutavě zachytit na stránkách knih. Také jeho veřejná promítání se setkávají s příznivým ohlasem diváku a často jsou provázena výbuchy smíchu posluchačů jeho vtipných komentářů. Patří každoročně k tvářím, které „dělají náš festival tím, čím je“.

Honza svou životní filozofii vyjádřil větou: "Škoda času na shánění peněz, ten se dá využít líp."

Na kole byl nejseverněji v Nordkappu, nejzápadněji na mysu Finisterre, nejjižněji na Krétě, nejvýchodněji na Bajkalu a nejvýše vyjel na pereval Otmok v Kyrgystánu (3.300m). Jeho cesty vesměs už od rodného domku v Moravských Knínicích na kole směřovaly ať už na oblíbený východ či sever. Letadlem se i s kolem přepravil také do Mexika a Indie. V poslední době se mu stala oblíbeným cílem Albánie.

Autor knih:
• Vandry s bykem
• Tenkrát na východě
• Ze života cyklotrempa
• Pestrý život cyklotrempa
• V Albánii nejsou lvi

Náš Honza Vlasák s úspěchem navštěvuje i jiné festáky coby poutavý vypravěč o cyklotrempování po exotických krajích. Na Rajbasu ho však přivítáme s úplně originálním programem. Opráší vzpomínky a přiveze archivní fotky z jinošských let. ...žil jsem tam deset let. Lozil jsem po Tatrách za každého počasí, ve dne i v noci, v listopadu , v máji ... všecko jedno. Učil jsem lézt Petra Hámora i Petra Šperku ... prostě báječná léta.


(sobota 23.11, Dělnický dům, JAN VLASÁK: HRDINSKÉ ČASY V TATRÁCH)