DAN PŘIBÁŇ (*1976)

novinář, režisér a cestovatel

motto: „…když se chce, tak to jde!“

Od roku 2002 do roku 2008 působil jako redaktor portálu iDnes.cz a časopisu ABC. V letech 2008 až 2009 byl šéfredaktorem populárně-vědeckého časopisu VTM Science. V současné době působí jako nezávislý novinář a věnuje se zejména cestovatelským výpravám po exotických zemích.

Popularitu získal, když s žlutým trabantem projel v roce 2007 Hedvábnou stezku v Asii a o dva roky později Afriku od severu k jihu. Jeho Dokument Trabantem napříč Afrikou je nejlépe a nejvíce hodnoceným dokumentem roku 2011 na ČSFD. Film vyhrál dvě hlavní ceny na Mezinárodním festivalu outdoorových filmů, hlavní cenu festivalu Neznámá země a několik dalších ocenění.

V říjnu 2012 odstartoval další cestovatelský projekt jímž byla expedice "Trabantem napříč Jižní Amerikou" a trabanti projely kontinent od severu k jihu – nejnáročnější cestu ve své historii. Po více než třech měsících putovaní projel spolu s mezinárodní česko-polsko-slovenskou posádkou s maličkým polským fiatem a Jawou 250 celou Jižní Ameriku od Guyany, až po nejjižnější místo Ameriky dosažitelné autem - radarovou stanici Moat na konci poslední cesty kontinentu. 16.578 kilometrů tím nejtěžším a nejkrásnějším, co může Jižní Amerika nabídnout. Třetinu cesty jsme jeli mimo asfalt, občas po cestách, kam se bojí vjet i s náhonem na všechna kola, a další třetinu ve výškách kolem 4000 metrů nad mořem,“ doplňuje Přibáň.

V Brazílii projela výprava nejobtížnější cestu Amazonie - oficiálně uzavřenou silnici napříč deštným pralesem, obávanou BR319. „Občas to bylo na hraně, nebo spíš za ní... Propadli jsme se do shnilého mostu, vyprošťovali auta z jam, do kterých se vešla celá, a nakonec začalo pršet. Bylo to náročné, ale proto jsme to dělali, abychom ukázali, že když se chce, všechno jde,“ vysvětluje Dan Přibáň, proč je projetí právě tudy takový úspěch.


Filmografie:

• Trabantem Hedvábnou stezkou (57 minut, 2007)
• Trabantem napříč Afrikou (106 minut, 2010)

(neděle 24.11, Kino Blansko, 15:00hod., POSLEDNÍ PECKA NA ZÁVĚR – DAN PŘIBÁŇ: TRABANTEM NAPŘÍČ JIŽNÍ AMERIKOU)

Více zde: www.amerika.transtrabant.cz YouTube