VLADIMÍR PLEŠINGER (*1938)

hydrogeolog a legenda české cestopisné literatury

Pracoval jako hydrogeolog a vedoucí dlouhodobých expertních misí OSN v Africe (Středoafrická republika, Gambie) a ČR v Latinské Americe a Africe (Venezuela, Peru, Etiopie).

Narodil se v Čestíně v Posázaví, vyrostl v Kladně. Jeho strýc byl český cestovatel Adolf Parlesák. Syn Jan Plešinger je diplomat se zaměřením na konfliktní území a rozvojovou spolupráci.

Od šedesátých let publikuje, nejdříve odbornou literaturu, později cestopisné články a od osmdesátých také literaturu faktu. Dle jeho vlastních slov nepíše cestopisy, ale „pobytopisy“ vycházeje z osobních zážitků v zahraničí.

V roce 2008 obdržel Cenu Egona Erwina Kische za Knihu Konga. Vedle knižních publikací své zážitky jedinečným způsobem zprostředkovává čtenářům i na stránkách časopisu Lidé a Země, kde publikuje už po desítky let. Za mimořádný přínos českému cestovatelství a publicistice mu byla magazínem Lidé a Země udělena Cena Kompas.

Je autorem knih:
• Ztracené Eldorádo (1983)
• Na březích Gambie (1988)
• V zemi císaře kanibala (1998)
• Anděl v ďábelských horách (2002)
• Kniha Konga (2007)
• Peru pod kůží (2010)
• Na střeše Afriky (2012)


Víte, že Adolf Parlesák průkopnicky procyklotrempoval Etiopii? A proč nemají Etiopané rádi, když se jejich zemi říká Etiopie? Věděli jste, že tato země drží světový rekord v počtu historických hlavních měst a že zde křesťanství bylo státním náboženstvím půl tisíciletí předtím, než k nám dorazil Cyril a Metoděj? Tohle a mnoho dalších zajímavostí se dozvíte při setkání s Vladimírem Plešingerem na letošním Rajbasu.

(sobota 23.11, Dělnický dům, VLADIMÍR PLEŠINGER: HABEŠÍ ZA VÁLKY, ETIOPIÍ V MÍRU)

TV Reportáž: Televizní akademie Rozhovor: www.cestovatel.cz