PETR KAŠPAR (*1977)

filmař a autor filmů s tématikou extrémních sportů

S kamerou se pohybuje po zemi, ve vzduchu i pod vodou. V roce 2003 založil společnost WW8 expedition group a stal nezávislým filmařem. Více jak deset let se podílí na realizaci expedic sportovců do extrémních prostředí Himálají, Afriky a do dalších lokalit po celém světě. Od roku 2008 je součástí společnosti Twin Star Film a spolupracuje s producentem a režisérem Stevem Lichtagem. Věnuje se vývoji filmové techniky. Pro filmové 3D projekty Aldabra a Shark Odyssey navrhl a společně s předními technologickými centry v ČR vyvinul unikátní podvodní 3D kamerové systémy a 3D RIGy pro filmové kamery RED EPIC.

Na Rajbasu, kde je pravidelným hostem, představí prezentaci s názvem: Ztraceni v Indickém oceánu.

Petr Kašpar poodhalí zákulisí 3D natáčení freedivingu mezi žraloky, ale také složitou cestu na tajůplný ostrov a filmový projekt společnosti Starlite Pictures a režiséra Steva Lichtága - Aldabra 3D. Na natáčení filmu o největším přírodním atolu Indického oceánu se český filmový štáb vydal za unikátní florou a faunou. Svět pod hladinou, ale i nad ní, zaznamenali filmaři unikátní technikou. To vše s vědomím, že může každým okamžikem dojít ke konfrontaci se somálskými piráty, v jejichž vodách se atol nachází.

„Je mnoho způsobů jak natočit film. Ale není moc způsobů, jak natočit dobrý film. Někteří lidé si myslí, že stačí zakoupit malou 3D kameru a hurá do filmování. Je to velké dobrodružství, zábava, ale ne filmařina. Ta opravdová stojí peníze, čas a spotřebuje obrovské nasazení. Odměnou může být například to, že se o výsledný produkt zajímá například studio Disney a další velikáni z filmové branže.“

Filmografie

• 2012 – 2013 Aldabra 3D (Head of technology, kameraman)
• 2012 Sandstone
• 2010 Ztracený horizont
• 2009 No.9 Manaslu 8163
• 2009 Slzy Konga
• 2008 Hliněná řeka
• 2006 Tanec s Šivou