MAREK DVOŘÁK (*1978)

logistik Lékařů bez hranic, obchodník s africkými svíčkami

Milovník jižní Afriky, logistik Lékařů bez hranic, obchodník s africkými svíčkami a zkušený cestovatel. Díky práci na humanitárních misích Lékařů bez hranic strávil rok ve Svazijsku a tři měsíce v Jižním Sudánu. Několikrát navštívil Mozambik, otrávil se v Ugandě;), procestoval Lesotho a řadu míst v jihovýchodní Africe. V současné době dováží a podporuje výrobu vyhlášených Swazi Candles, netradičních svíček ze Svazijska. Oprášil také svůj nedávný projekt organizátora výprav do Afriky a otevřel na příští rok několik termínů.

„Dlouho jsem řešil otázku, co budu dělat po návratu zpět do ČR. Mám to tady doma prostě rád. Těch návratů bylo v minulých letech hned několik. Přesto, nechtěl jsem pracovat znovu v kanclu a chtěl jsem být stále jednou nohou jinde. Dává mi to pocit volnosti, který pro sebe považuji za zásadní. Ještě přišel záchvěv se do Svazijska odstěhovat a dělat profi průvodce. Už jsem měl sehnaný i auto a pak to prostě přišlo – „Swazi Candles“ – originální ručně vyráběné svíčky ze Svazijska. Příjemná vzpomínka na můj roční pobyt ve Svazijsku a prakticky na vše, co mi jižní Afriku připomíná. Moc jsem nad tím nepřemýšlel a už vůbec jsem nečekal. Jestli mohu dát někomu jednoduchou radu, zkuste žít víc podle intuice a nečekejte. Život se začne dít trochu jinak. Bude Vás bavit.“

Drakensberg a Lesotho patří mezi méně tradiční turistické destinace. Oblast s nejnižší nadmořskou výškou 1400 m.n.m jsme dali „na blind,“ když jsme potřebovali vypnout z humanitární mise v „blízkém“ Svazijsku. S autem s postelí, přes Sani Pass (2871 m.n.m) – nejvyšší hraniční přechod v jižní Africe, přes nádherné centrální Lesotho s veselým i otrlým lidem Basotho, přes hory se sjezdovkou;), s diamantovými doly až po Semonkong, nádherný 200 metrů vysoký „single drop“ vodopád.


(sobota 23.11, Dělnický dům, 16:30hod., MAREK DVOŘÁK: DRAKENSBERG A LESOTHO – TROCHU JINÁ JIŽNÍ AFRIKA)

www.swazidesign.cz