MIRDA ŠMUKAŘ (*1981)

muzikant a dobrodruh

Moravák, vystudoval VŠB hornicko-geologickou fakultu; environmentální inženýrství; sfáral na čelo ražby v dole Doubrava. Živí se stavařinou, znovu objevil vynález kola a přepravu mezi tajemnými vzdálenými místy; je závislý na literatuře, na hraní a vyjíždění s kamarády a kapelou, baží po cestovatelských zážitcích ač jsou z nejzapadlejší moravské vísky nebo tisíce kilometrů vzdálené. Jen je třeba vychutnávat každý okamžik.

A víte kde leží Addis Abeba? Kde ležej Adis a Béda?...to ja nevim...tu Adis bych mohl znát, ale Bédu... Addis Abeba je název města a je to hlavní město Etiopie… Ano. Kdo Pije?...

Dva chlopy z Moravy, Roman a Mirek, se vydali na dobrodružství do hor africké Etiopie. Bylo jim dovoleno vidět nekoupací hroší jezero Tana s jeho kláštery a vodopády modrého Nilu, cestami necestami se vydali přes královský Gondar na trek v úžasných Simien mountains s vrcholem Ras Dashen 4620 m.n.m.; bloumali legendárním Aksumem s obelisky a památkami; treky nezapomenutelnou oblastí kolem LALIBELY a řeky Jordán jednoho z nejstarších křesťanských míst světa; přes roztodivnosti a rozdílnosti východního HARARU; údolí kamenných zázraků; etiopskou polopoušťí, až k upřímné cestě k lidem této země. 3850km místní dopravou; 186 štípanců; úžas nad lidskostí místních a mnohem více. To je toulání se dvou kamarádů severem a východem jedné z nejchudších zemí světa.


(sobota 23.11, Dělnický dům, 15:30hod., MIRDA ŠMUKAŘ: ETIOPIE)