RADIM DVOŘÁČEK (*1987)

stavař, bunkrolog

Blanenšťák. Vystudoval stavební fakultu brněnské techniky. V oboru zůstal a živí se jako projektant. Zajímá se o období první republiky a 2. Světové války. A díky tomu začal s cestováním. Rád prochází a prolézá různé opevňovací systémy ze začátku 20. století. S průzkumem těchto opevnění v terénu začal už před deseti lety. Minulý rok konečně navštívil legendární Maginotovu linii ve Francii a zažil dobrodružství spojená s objevováním tohoto betonového monumentu. Není velký cestovatel, neboť krásně je i za humny. Jeho koníček ho provádí Evropou, ale letos poprvé vyrazil za hranice starého kontinentu, do centrální Asie… Necestuje kvůli natáčení filmů nebo fotografování. Na cesty se vydává si odpočinout od dnešního přecivilizovaného světa počítačů a internetu - prostě někam, kde je klid a nezvoní mobily. Rajbasu se účastní - co by divák - již pěknou řádku let. A zapojuje se i aktivně se skupinou "lumirovci" do soutěže NaFEST.

Motto: „Kdo se nepos*al v Kyrgyzstánu, jako by tam vůbec nebyl. Aneb v pohoří Ťan Šan, ve Středomoří, v Afghánistánu, na ruským kole, na mongolské stepi, ale pořád jen v Kyrgyzstánu.“

Když se mě Lumír poprvé zeptal, jestli nechci jet do Kyrgyzstánu, moje reakce zněla „Kam???“, další „Kde to je?“, a hned potom “Proč?“. Proč, to nevím dodnes, ale přikývl jsem, a kvůli této cestě jsem poprvé nasedl do letadla a doufal, že se nejen odlepí od země, ale i vcelku přistane. Po přistání v Biškeku jsme se ocitli v jiném světě, světě bývalého SSSR, kde je možné úplně všechno!


(sobota 23.11, Dělnický dům, 17:30hod., RADIM DVOŘÁČEK A LUKÁŠ "lumir" HUBERT: KYRGYZSTÁN)