PETR PRACHTEL (* 1938)

legenda českého a československého horolezectví, malíř a grafik

„Cítím, že pomalu přichází čas na nějakou pořádnou dávku adrenalinu.“

Petr Prachtel je jedním z nejlepších českých a československých horolezců. Je označován za jakoby „zlobivé dítě“ tohoto sportu, člověk obdivovaný a zatracovaný, nenáviděný a milovaný, zneuznaný a jinými vynášený na pomyslný trůn.

Po otci Němec, po matce Rakušan, který do téměř sedmi let neuměl ani slovo česky, putoval poslední měsíce války jako téměř sedmiletý pěšky z Litoměřic do Chebu a oklikou zpět do rodného Brna. Při této strastiplné sólo cestě mezi nálety, běženci a válčícími armádami si udělal i svůj první osobní rekord – ušel 135 km nonstop. Během cesty se dostal i do lárgu hitlerjugend a v Blansku do tábora pro Němce připravené na odsun. V roce 1954 zažil konfiskaci rodinného majetku, nucené vystěhování z vlastního domu i zákaz studovat na střední škole. I přes všechny nástrahy osudu vystudoval vysokou školu.

Vrchol jeho horolezecké kariéry přibrzdilo vyhození z československé horolezecké reprezentace. Petr Prachtel má na svém kontě více než 2 600 prvovýstupů, se svojí ženou Zorkou byl mimo jiné vicemistr ČSFR v běhu dvojic na 100 km, vyhrál Jizerskou stovku v traťovém rekordu, v roce 1980 zvítězil v devíti terénních bězích na 50 km za sebou a obsadil tak 1. místo v ČSR.

Ke svým 74. narozeninám přelezl v Jizerských horách v úmorném parnu a vlhku třicet metrů dlouhou cestu bratří Ginzelových na Frýdlantské cimbuří (VI) a o pár dní později za obrovského větru 22 let nepřelezenou padesátimetrovou omechovatělou spáru (VIIIa) na druhou věž Frýdlantského cimbuří. Opravdové narozeniny pak oslavil v Jizerských horách prvovýstupem (VIIIc). Vše samozřejmě sólo.

Vždy a všude se odlišoval od ostatních, a to jak vzhledem, stylem života, tak i způsobem lezení po skalách. Jeho největším štěstím byla životní družka Zorka, která trpělivě snášela jeho extrémní způsob života a hlavně špičkově a na světové úrovni lezla. Spolu zdolávali ty nejtěžší cesty a dělali vážné prvovýstupy. Ač je Petr absolvent výtvarné školy a vystudovaný pedagog a Zorka zemědělskou inženýrkou, na svoje živobytí si vydělávali opravováním kostelních věží, malováním obrazů, vykládáním vagónu a dalšími náhodnými pracemi.

Jejich dlouhé a odvážných přeskoky ve skalách byly důvodem, proč se do Čech dvakrát vydali američtí filmaři Allen Frame Hill a John Catto. Vznikl tak dnes již kultovní film JUMP! Tento snímek o přeskocích na pískovcové věže získal na festivalech po celém světě řadu ocenění. Zorka a Petr udávali notu nejen ve skalním lezení, ale právě ve zmíněných skocích, přepadech a jiných adrenalinových hrátkách.

Zorka Prachtelová působila navenek vedle svého charismatického druha Petra Prachtela nenápadným dojmem. Ale to jen dokud se člověk nedozvěděl, co vše tato výjimečná žena dokázala. Počátkem roku 2011 přišla zprava, že společně na náš festival už nikdy nepřijedou. Smutné, ale krásné psaní o Zorce je zaznamenáno zde.

Zorka a Petr bezesporu patří mezi nejzajímavější a nejvýraznější osobnosti, kteří náš Rajbas opakovaně navštívili.


(sobota 26.11. Dělnický dům, PETR PRACHTEL, BORIS HLAVÁČEK: P.R.A.C.H.T.E.L SE VRACÍ !!!)

Skalnioblasti.cz
Video ze zahradní slavnosti na Hrubé skále
Víkend TV NOVA