PETR ĎÁSEK (*1963)

aktivista Pro Tibet

Po svých nepálských toulkách na podzim 2001 uspořádal první ročník Festivalu ProTibet v Ostravě. V následujících letech, nejdříve se skupinkou přátel Tibetu a následně pod hlavičkou občanského sdružení, pravidelně organizoval další ročníky festivalu. V létech 2004 -2011 byl předsedou občanského sdružení M.O.S.T. a po transformaci na obecně prospěšnou společnost MOST k datu 18. 1. 2014, byl ustanoven místopředsedou správní rady MOST, o. p. s.

Posláním Obecně prospěšné společnosti MOST je podpora vzdělanosti a zlepšování životních podmínek tibetských dětí, tibetských seniorů, buddhistických mnichů a mnišek a nomádů. Zabýváme se rozvojovou pomocí v indickém Himálaji a Tibetu, podporujeme místní školy a řemeslné tradice. Pro českou veřejnost i školy pořádáme pravidelné kulturně vzdělávací akce jako každoroční Festival ProTibet, nabízíme přednášky, workshopy a výstavy.

Účastnil se čtyř výprav do cílové oblasti projektů, do indického Ladakhu, tibetských exilových vesnic či exilových škol. Mezi jeho další oblíbené destinace patří Thajsko, Ukrajina, Rumunsko.

Na Rajbas přiveze originální tibetské výrobky a popovídá o českých stopách v Tibetu a Ladakhu v období od 14. století po současnost.


(sobota 26.11. Dělnický dům Blansko, 14:00 hod., PETR ĎÁSEK: ČESKÉ STOPY V TIBETU A LADAKHU)