JAN CHALLENGER BALÁK

inženýr, cestovatel, katolík a dobrodruh

„Každá země je krásná, když víte, kam se dívat a kam radši ne. Rozdíl mezi šílenstvím a genialitou je vyjádřen pouze mírou úspěchu.“

Od 18 cestuje sám, a na to, že je mu jen 26 let, je uctýhodný už samotný počet 45 navštívených zemí. K jeho největším cestám patří například pozemní cesta z ČR do Malajsie nebo expedice Felicií do Iráku. Jako správný chlap chce, aby po něm něco zůstalo. Proto se rozhodl pomáhat izolované vesnici v severní Albánii a zároveň zprostředkovat mladým lidem dobrodružství. Takové, že po něm už nebudou jako dřív a zároveň si ho budou moct dovolit. Díky své podnikavé povaze pracuje jako podnikatel v různých částech světa. Letos např. v Kazachstánu, Albánii a Izraeli.

Nemá rád státní dotace, a proto ani Albánská výzva žádné nebere. Jde o projekt v nejizolovanější oblasti jižní Evropy. Cílem je otevřít oblast Curraj i Epërm a místním dát možnost alternativního živobytí. Turistům zprostředkovat dobrodružství, které v dnešním světě již nelze zažít.
Curraj i Epërm je 200 km2 unikátní velehorské přírody, bez přístupu autem (nejbližší silnice je 5 hodin cesty), elektřiny, WiFi, mobilů, vodovodu, ale i znečištění a starostí moderního světa. Za poslední 2 roky sem přijelo již 350 Čechů, kteří zde vytvořili unikátní prázdninovou komunitu, stavěli mosty, jezdili na koních, spravili kostel, vyznačili 150 km turistických stezek a příští rok pokračujeme.


(sobota 26.11., Dělnický dům, 17:00 hod., JAN CHALLANGER BALÁK: ALBÁNSKÁ VÝZVA)

Albánská výzva