ALEŠ BOREK (*1977)

maratonec

Vystudoval Fakultu informatiky a pracuje jako programátor, momentálně na programu na stavbu mostů. Už při studiu si uvědomil, že celodenní vysedávání u počítače není pro zdraví úplně ideální. Hledal proto nějaký sport, ve kterém by nebyl úplně podprůměrný. Díky kamarádům se dostal k běhu.

„Nemohu říct, že to byla láska na první pohled, ale fascinovalo mě na něm, že člověk na silničních bězích závodí s opravdu elitními běžci, jeho výkon je jasně měřitelný, nezávisí na ostatních a možnosti zlepšování jsou neomezené. Poté, co jsem asi půl sezóny zkoušel rozumně trénovat nastalo u mě výrazné zlepšení a pochopil jsem, že běh je to pravé. Díky nedostatku vrozené rychlosti jsem se specializoval na maraton a v něm dosáhl poměrně obstojných výkonů (osobní rekord 2:32 z Amsterodamu).

„Když člověk ale běhá na jisté úrovni, tak začne obdivovat Keňany, a tak jsem snil, že bych se jednou mohl podívat do běžecké Mekky - do Itenu. Postupem času jsem se bál, že zůstane jenom u snu. Když se však Jirka Homoláč po vystudování školy rozhodl, že se bude věnovat běhu na 100 procent a bude své úsilí soustředit na účast v olympiádě v Riu, tak začala cesta mít reálné obrysy. Zjistili jsme, že coby český průkopník již v Itenu byl David Vaš a vrátil se nadšený. Nápadu se chytil i Milan Kocourek, a tak jsme se rozhodli vydat na 2 měsíce do Afriky. Těšil jsem se, jak si podle vzoru knížky Běháme s Keňany s těmi Keňany opravdu zaběhám.“

Vesnice Iten leží asi tři sta padesát kilometrů od Nairobi. Má zhruba čtyři tisíce obyvatel a tisíc jich běhá. Jezdí sem atleti z celé Keni, medailisté z mistrovství světa, olympiád, světoví rekordmani. Kde jinde se stát lepším běžcem než v zemi, odkud ti nejlepší pocházejí? Taková myšlenka stála na začátku cesty trojice českých vytrvalců na více než dvouměsíční tréninkový kemp v místě, které se právem tituluje Domovem šampiónů.


(neděle 27.11., Kino Blansko, 14:00 hod., ALEŠ BOREK: BĚHÁME S KEŇANY)