KLÁRA KOLOUCHOVÁ POLÁČKOVÁ (* 1987)

manažerka a horolezkyně

"Abych na dva měsíce opustila rodinu a vydala se do Pákistánu, chtělo jistou dávku umanutosti."

Prý jí právem náleží přezdívka Vichřice. Svým elánem totiž dokáže své okolí dokonale strhnout a její optimismus spojený s chutí stále něco podnikat je neudolatelný. Není to ale jen touha po dobrodružství, po něčem stále novém, ale i hledání a nalézání zákonitostí našeho života, jeho smyslu. Je to o duševní pohodě, schopnosti se i zastavit, ale pak zcela určitě zase vyrazit za něčím novým. Výzva, je asi to správné slovo, na které Klára slyší; to je její slabost - nebo síla?

16.5.2007 se stala první rodilou Češkou, která stanula na vrcholu Everestu. Dalším jejím snem byl vrchol K2. Byla by první Češkou, která by tuto horu zdolala. Zastihla ji tam ale lavina, kvůli níž nemohla ve výstupu pokračovat.

„Včera jsme se dobiti vrátili do základního tábora. Konečná, K2 nám ukázala svou ničivou sílu. Masivní lavina, kterou odstartoval pád séraku nad C4, neúprosně smetla celý 3. výškový tábor. A s ním všechny stany, zásoby jídla, kyslíku. V té době tam mělo být asi třicet lidí, naštěstí nebylo… Smutek, zklamání? Jasně, více než šest týdnů dřiny a odříkání, a jako mávnutím proutku je po všem. Ale když jsem se dnes ráno probudila do nádherného slunečného dne, jako dělaného pro "summit push", došlo mi, jaké jsme měli sakra štěstí! Hora si nevybírá, ten sérak mohl spadnout stejně tak včera nebo dnes. Jak mi dnes po snídani řekl zkušený horský matador Kari Kobler: "Tohle není kopec jako jiné osmitisícovky. Nemůžeš ho srovnávat s Everestem nebo Makalu. Tohle je jiná liga, dala jsi tomu vše, co jsi mohla, a můžeš být ráda, že jsi tady – nazpět a živá." Tvrdá slova, ale pravdivá.“

Dosažené vrcholy: Aconcagua (2005), Cho Oyu (2006), Everest (2007), McKinley ( 2013), Elbrus (2013)


(sobota 26.11., Dělnický dům, v 16:30 hod., KLÁRA KOLOUCHOVÁ (POLÁČKOVÁ): KRÁLOVNA HOR K2 & JINÉ KRASAVICE)WEB