BORIS HLAVÁČEK (*1954)

horolezec, sportovní publicista, vydavatel a grafik

Vystudoval Fakultu žurnalistiky na UK Praha a do roku 1991 pracoval jako samostatný redaktor v Českém rozhlase v Mikrofóru, poté v ČT váděl pořad Kontakt. Ještě za minulého režimu komentoval sportovní přenosy ze snowboardingu a skateboardingu a byl jedním ze zakladatelů Asociace čs. snowboardingu. V dřevních dobách těchto sportů byl i technickým vedoucím československé reprezentace ve skateboardingú i snowboaredingu.

Od svých 14 let se pilně a plně věnoval horolezectví. Vztah k tomuto sportu zdědil po mamince, ale lezli i tety a strýcové. Jeden z nich - Jiří Šimon - byl dokonce v r. 1969 účastníkem expedice na Annapúrnu a bratranec Honza Šimon vylezl na Dhaulághirí. Bohužel při sestupu zahynul.

„V roce 1970 jsem se stal členem horolezecké skupiny APK 70, kde byli i manželé Prachtelovi. Byl jsem na několika expedicích - 2x Kavkaz, z toho jednou i prvosjezd Elbrusu na snowboardech, v Diamantových horách v Severní Koreji, v Alpách a dalších.“

Společně s Tomášem Topferem a Eliškou Balzerovou stál u zrodu Divadla Na Fidlovačce, je spoluorganizátorem Horolezeckého festivalu Český ráj a autorem několika knih. Vedle knihy P.R.A.C.H.T.E.L. aneb život na niti i básnické sbírky Město pod oknem, knihy Paříž - Dakar, Kam dolétne sokol (ze zápisků horolezce Zdeňka Hrubého), sestavil knihu Touhy a úděl (pro Dinu Štěrbovou), Obrozené divadlo a další. Vlastní malou reklamní agenturu a vydavatelství.

„A proč Prachtel? Znám se s ním od svých 14 let a jeho život mne natolik zaujal, že jsem se rozhodl vše sepsat. Trvalo to téměř dva roky, všechna fakta jsem ověřoval, místa navštívil atd... Petr je opravdu svérázná významná osobnost a to nejenom československého horolezectví. Má skvělou paměť, je to pravý encyklopedista se znalostmi snad ze všech oborů. Pro svoji jedinečnost a svérázný způsob života a chování má stovky nepřátel a tisíce obdivovatelů. Společně s ním jsem zažil překrásné radostné chvíle i okamžiky zcela infarktové. Také o tom budu povídat na festivalu.“
(sobota 26.11., Dělnický dům, 15:30 hod., PETR PRACHTEL a BORIS HLAVÁČEK: P.R.A.C.H.T.E.L. se vrací)