TADEÁŠ DANĚK (*1989)

Filmař, snílek a to, co říká cedule

„Lepší žít jeden den jako lev, než sto let jako ovce.“

Rodák z Blanska začínal s netradičními kuchařkami a parodiemi na internetu, nyní studuje Univerzitu Tomáše Baťi, obor režie a scenáristika. Během studia podnikl cestu do Bibione v rámci kampaně pro Pepsi, ale kromě tohoto dobrodružství se věnoval především točení studentských filmů. Jeho největším snem bylo vždy natočit celovečerní film. Zájem o dokument v něm probudilo školní cvičení, kde dostali za úkol natočit časosběr. Ačkoliv předpokládal, že úkol zvládne za pomoci minimálního úsilí na nejtěsnější možný úspěšný výsledek, na párty potkal jeden z jeho kamarádů dívku. Tadeáš natočil jejich první polibek a s kamerou byl svědkem jejich rozhodnutí o společné cestě životem. Potvrdil si tak pravdu svého učitele, že dokument naučí spoustu věcí i do hraného filmu i do života. Jeho následujícím krokem byl vlastní pořad o islámu v České republice pro internetovou televizi Stream.cz

Tadeáš Daněk bude vyprávět o své cestě za poznáním muslimských uprchlíků, kterou podnikl i přes svoji neznalost cizích jazyků, panický strach z létání, hrůzu z výšek a pestrou kolekci dalších fobií. Během svého putování přes Lesbos, Sicílii, Řecko, Makedonii, Srbsko, Chorvatsko, Rakousko a Itálii prožil celou řadu příhod a uviděl největší migraci posledních let takovou, jaká skutečně je.

Jeho cílem není stanovit politický názor na situaci ani odhalit nejvyšší svatou pravdu, ale pobavit diváky, vychutnat si s nimi přátelskou atmosféru přednášky, podívat se s nimi na ukázky z připravovaného pořadu Uprchlická vlna a ťuknout si s nimi sklenicí lahodného, zaručeně českého piva.


(sobota 26.11. Dělnický dům, 15:00 hod., TADEÁŠ DANĚK: UPRCHLICKÁ VLNA)