BŘETISLAV RYCHLÍK (*1958)

Herec, divadelní režisér, filmový dokumentarista, scénárista, fejetonista, pedagog, občanský aktivista, folklorista …

Po absolvování gymnázia ve Strážnici byl postupně studentem techniky, dělníkem na kachní farmě, kulisákem a nápovědou. Jako herec začínal v oblastních divadlech (Zlín, Uherské Hradiště, Most), v letech 1982-1996 hrál a režíroval v prostějovském, později brněnském HaDivadle, spolupracuje s divadlem Husa na Provázku i divadlem Archa v Praze. V letech 1990 - 1994 učil herectví na JAMU, od roku 2005 učí v Ateliéru rozhlasové a televizní dramaturgie a scénáristiky JAMU.
Od druhé poloviny devadesátých let se věnuje dokumentární tvorbě, za kterou získal řadu domácích i mezinárodních ocenění. V letech 1997-2000 působil jako dramaturg České televize Brno.

Na Rajbas přijede poprvé a zavede nás na Horňácko, do kraje na úpatí Bílých Karpat pod Velkou Javořinou na moravsko - slovenském pomezí. Z etnografického hlediska je Horňácko řazeno jako subregion Slovácka. Je známé svou krásnou přírodou a hlavně bohatstvím mnoha lidových památek a tradic. Nejznámější zdejší folklórní akcí jsou Horňácké slavnosti ve Velké nad Veličkou, nebo zdejší tradiční jarmark, košty slivovice, štrůdlů nebo zelí. Mezi jeho povídáním zazní i horňácké písničky v podání Jaroslava Smutného.


(sobota 26.11. Dělnický dům, 17:30 hod., BŘETISLAV RYCHLÍK: A NEZAPOMEŇTE NA NAŠE HORŇÁCKO)