PETR JAN JURAČKA (*1985)

Hydrobiolog, fotograf, filmař…

Brzy po narození u něj lékaři odhalili oční vadu a hrozilo, že do několika let oslepne. Jeho rodiče se však takhle s fatální diagnózou odmítli smířit a snažili se mu poskytnout veškerou tehdy dostupnou léčbu. A podařilo se.

„V deseti letech jsem se nemohl rozhodnout, jestli chci raději mikroskop nebo fotoaparát“, vzpomíná a potvrzuje platnost pořekadla, že jablko nepadá daleko od stromu. Vztah k vědě získal po mamince a po otci výtvarníkovi k umění. Dnes je vědeckým pracovníkem katedry ekologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, jedním z fotografů Zoo Praha a zároveň lektorem mnoha fotografických workshopů, připravuje překvapivé výstavy a je specialistou na vědeckou mikrofotografii.

Vedle mnoha specifických disciplín, jako jsou elektronová mikroskopie, noční fotografie či časosběry, jej uchvátily drony, které si zpočátku i sám vyráběl. Na svůj první zakoupený dron si vydělal nečekaně. Jedna z fotek pořízená na jezeře Bajkal mu zaplatila kompletně celý výlet na Sibiř i první dron. „Oslovila mě editorka z New Yorku, ze které se vyklubala agentka Paula Coelha a chtěla fotku na obálku jeho knížky, která samozřejmě vycházela v obrovském nákladu. Coelho mi ji osobně podepsal a poslal poděkování za fotku.“ Tenkrát se ho ptali, za kolik fotku prodá. „Jsem si říkal samozřejmě, že jim ji dám zadarmo, je to přece obrovská čest! Ale pak jsem si to naštěstí trochu promyslel a napsal jim „give me your price”. Sám jsem si v hlavě nastavil určitou cenu, která mi dávala smysl, ale oni mi odepsali s asi desetkrát větší nabídkou ..

Fotografovaní a filmování s dronem ho postupně zavedlo do Ugandy, Jižní Afriky, Lesotha, rakouských Alp a nakonec i do Pákistánu, kam vyrazil doprovázet horolezeckou výpravu na druhou nejvyšší horu světa K2. Na Rajbasu se nejprve představí jako porotce pateční projekce filmů soutěže Okem dobrodruha a v sobotu i svou tvorbu z různých koutů světa, včetně Kilimandžára, kde poletoval na vrcholu jen před pár týdny, a podělí se i o všemožné tipy ze světa dronů, časosběrů či fotografie krajiny.


(sobota 26.11. Dělnický dům, 19:45 hod., PETR JAN JURAČKA: S DRONEM KOLEM SVĚTA)

WEB
Všechnopárty ČT