MIROSLAV NÁPLAVA (*1966)

dokumentarista a šéfredaktor magazínu Srdcaři.cz

„Světem na hlavě, po hlavě, bezhlavě, ale vždycky srdcem!“

Spisovatel, dokumentarista, editor, autor desítek cestopisných reportáží a dokumentárních filmů. Společně s Petrem Horkým napsali pět knih: Dvě cesty za archeologií, Sloni žijí do sta let (s Miroslavem Zikmundem), Honba za obřím červem, bestseller Cuba Libre, oceněný mj. Cenou Egona Erwina Kische a Albánie - kráska se špatnou pověstí. Ve dvou vydáních vyšla jeho kniha Plavby „sebevrahů“. Jako editor se podílel na vydání dvousvazkového výboru z díla cestovatelů Hanzelky a Zikmunda Legenda H+Z: Fenomén českého cestopisu. Je též spoluautorem knihy Záhada Býčí skály aneb jeskyně plná otazníků (s Antonínem Přichystalem). Nyní pracuje na „travelpunkovém“ cestopisu po stopách renesančního cestovatele Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic.

V roce 1996 spolu s Petrem Horkým pátral v mongolské poušti Gobi po červu Olgoj Chojchojovi. Toho se jim sice nepodařilo vyfotit ani nafilmovat, ale krátce po návratu společně založili Sdružení pro cestopisnou dokumentaci Camera Inkognita. Osobností, která vstoupila do jejich života i práce, se stal legendární cestovatel Miroslav Zikmund. Později spolu s ním absolvovali i dvě cesty. Roku 2002 na Cejlon a ještě téhož roku do Kalifornie, kde zorganizovali převoz unikátní pozůstalosti Eduarda Ingriše do Čech.

V „Zikmundově Zlíně“ od roku 1996 pořádá festival cestovaní, poznávání a sbližování kultur Neznámá země. Součástí akce jsou výstavy, projekce, besedy, koncerty a také udílení prestižní ceny Kantuta (incký název květiny symbolizující nesmrtelnost a také jméno Ingrišova voru).

Podílel se na vzniku mnoha filmových dokumentů. Režijně zpracoval filmy například divácky úspěšné filmy Albánie - kráska se špatnou pověstí (2012) nebo 13. osmitisícovka Radka Jaroše - Annapurna 8091m (2013). Od roku 2012 je šéfredaktorem interaktivního magazínu SRDCAŘI.CZ zaměřeného na cestování, dokumenty, fotografie, adrenalin a další "srdcařské" aktivity. Je také autorem pořadu Srdcaři na internetové televizi Stream.

V Blansku se představí již pošesté v roli porotce k udělení filmové CENY SRDCAŘI.CZ. Jeho zasvěcená hodnocení a vtipné glosy tentokrát doplní tentokrát Petr Jan Juračka. Tentokrát však ještě přidá Besedu o filmařské expedici Srdcaři.cz obytným terénním náklaďákem MAN. V průběhu tří let vznikal v jižní Africe dvanáctidílný seriál, od velkých bílých žraloků, přes offroadový adrenalin, po treky na vrcholy Dračích hor. A taky o věcech, které by vás možná ani nenapadli: třeba o potápění za krokodýly v deltě Okavanga, spaní v kamenných rondelech pastevců v Lesothu nebo bláznivé jízdě drezínou po opuštěné železnici podél Garden Road. Nic není nemožné! Kdy a kde africký seriál uvidíte? Kdo je Dlouhý, Široký a Bystrozraký? Vše se dozvíte poprvé v Blansku!


(pátek 20.11., Kino Blansko od 16:30 hod., projekce soutěžních filmů OKEM DOBRODRUHA s udělením ceny SRDCAŘI.CZ, od 20:00 MIROSLAV NÁPLAVA: SRDCAŘI V AFRICE))

Srdcaři
Neznámá země