JAN VLASÁK (*1945)

Nestárnoucí extremní biker, dobrodruh, inventář Rajbasu

„Rajbas je nejlepší slezina“

Dříve horolezec, dnes svérázný cyklotremp, který své neobyčejné zážitky s obyčejnými lidmi dokáže poutavě zachytit na stránkách knih. Také jeho veřejná promítání se setkávají s příznivým ohlasem diváku a často jsou provázena výbuchy smíchu posluchačů jeho vtipných komentářů. Patří každoročně k tvářím, které „dělají náš festival tím, čím je“.

Na kole byl nejseverněji v Nordkappu, nejzápadněji na mysu Finisterre, nejjižněji na Krétě, nejvýchodněji na Bajkalu a nejvýše vyjel na pereval Otmok v Kyrgystánu (3.300m). Jeho cesty na kole vesměs už od rodného domku v Moravských Knínicích směřovaly ať už na oblíbený východ či sever. Letadlem se i s kolem přepravil také do Mexika a Indie, oblíbenou zemí se mu stala Albánie.

Je autorem knih: Vandry s bykem, Tenkrát na východě, Ze života cyklotrempa, Pestrý život cyklotrempa a V Albánii nejsou lvi.

Náš Honza (čestný člen pořádajícího Horizontu) je jediný pravidelně se opakující vystupující v programu Rajbasu a v posledních létech na fesťáku nevypráví jen o svém cyklotrempování po exotických krajích. Představil se zde již v roli extrémního bikera účastníka 1000 Miles Adventure napříč Česko – Slovenskem (v roce 2016 byl nejstarším závodníkem této akce) nebo při vzpomínání na horolezení v Tatrách.

Letos možná některé překvapí. Vyprávět bude o svých zakořenělých láskách.


(sobota 26.11, Dělnický dům v 13:30 hod., JAN VLASÁK: ZAJÍMAVÉ STROMY MORAVY A OKOLÍ)

Cyklotremp