MILAN DANĚK (*1962)

- sociální pedagog, publicista, dobrodruh, filmař, běžec různých tratí včetně nejstaršího ultramaratonu světa Comrades, člen spolku Más Locos – Velkých bláznů, Druhý medvěd, ředitel festivalu Rajbas

Během cest za poznáním geograficky izolovaných etnik se dostal na úžasná místa. Bylo mu dovoleno nahlédnout do života místních lidí, často opravdu posledních svědků doby kamenné.
Velkou cestu podniká jen jednou ročně. Baví ho cesty plánovat a pak zpracovávat materiály, což bohužel většinou nestíhá jak by chtěl, protože má spoustu dalších aktivit. Říká, že na přípravě Rajbasu možná stráví více času než na cestách.

Napsal knihu Ti, kteří utíkají pěšky, za kterou dostal cenu Klubu autorů literatury faktu. Je členem Syndikátu novinářů ČR, stál za zrodem projektu cest mezi geograficky izolovaná etnika „Harrerův svět“.

„Ctím etnika a jejich životní styl. Snažím se ho nesrovnávat s tím naším. Ono to většinou ani nelze. To je jejich svět a měl by jejich světem zůstat tak, jako ten náš by měl zůstat naším...“

Cestovat je nyní mnohem snadnější a zcela jistě i díky moderním technologiím. Poslední desetiletí zmenšilo zeměkouli tak, že se každý relativně snadno může dostat do míst, o nichž dříve věděla jen hrstka zasvěcených. Přestože tam v minulosti čas od času pronikali badatelé, jejich vliv byl nesrovnatelně menší, než mají zástupy dnešních „cestovatelů“. Jsou místa, kde je kontakt pro původní obyvatele přímo ohrožující, například kmeny na Andamanských ostrovech.
Problematika cestovaní za přírodními národy se sice mění, ale principy etiky takových aktivit zůstávají stejné.
Je tedy v pořádku cestovat za exotikou tzv. „přírodních národů“? Proč je nutné, aby některé oblasti zůstaly tabu? Kam tedy v dnešním světě jet a kam nikoliv? Co všechno k takovému rozhodnutí potřebuji zvážit a znát. Zjednodušeně: "Kam ano a jak, ale také kam ne a proč". A dozvíte se důvody.

Během workshopu na festivale Rajbas nepůjde ani tak o nové poznatky ze života původních obyvatel, ale budou to hlavně osobní zkušenosti a doporučení z výprav za poznáním života geograficky izolovaných etnik na všech obydlených kontinentech, z divokých oblastí Nové Guineje, Bornea, Konga, Amazonie, ale také z turisticky snadno dostupných míst jako je např. Thajsko, Laos, Malajsie, Laponsko.

„Opravdové zážitky obdobných cest si musíme zasloužit. Dostatkem zkušeností, přípravou. Jsou věci, které se nedají koupit. Jsem trochu v rozpacích, když někteří mladí lidé míří na jejich první cestě s batohem na zádech hned do Indie nebo Thajska a přitom často neznají lesy a kopce za humny. Myslím, že by neškodilo nejprve poznat kus přírody u nás doma, nasbírat trochu zkušeností a teprve pak vyrazit.“


(sobota 25.11., Čajovna a klub ULITA, Boženy Němcové 2a; v 10:00 hod, MILAN DANĚK: DOMORODCI A CESTOVNÍ RUCH; workshop)

Stopy Milana Daňka
23 cestovatelských NEJ Milana Daňka
Rajbas spojuje činorodost


Webmaster: Michal Hubert, kontakt

© 2017 Festivalrajbas.cz