PAVEL KOVAŘÍK (*1979)

sociolog, ekozemědělec a publicista

Pavel se narodil ve Znojmě, dětství strávil na venkově, pak zpátky do města a ještě později na pár let vyzkoušet život ve velkoměstě. Po nějaké době každodenního shonu a kolotoče práce – spánek – práce si uvědomil, že mu cosi chybí. Tak nastal čas vrátit se ke kořenům. Protože si v sobě z dřívějška pěstoval sklony k venkovu a zemědělství, oslovil jej WWOOF. WWOOF je neformální hnutí, které spojuje na jedné straně ekologicky hospodařící farmáře a na druhé straně stovky dobrovolníků z celého světa. WWOOF je jednoduše řečeno systém, který umožňuje strávit nějaký čas v rodině farmáře výměnou za pomoc na farmě.

Proto náš cestovatel - necestovatel vyrazil se svou přítelkyní objevovat ekofarmy do Rakouska a do Švédska. (Proč zrovna tam, Vám možná poví sám.) Cestou zjistil, že WWOOF není jen o obdělávání políček a chovu zvířat. Putování po ekofarmách se stalo spíše objevováním lidských povah, životních stylů a někdy i překonáváním sebe sama. Na našem listopadovém setkání by vám chtěl povědět, co všechno zažil a někdy to byly věci neuvěřitelné. Nebo vám připadá normální pěstovat rýži v Horním Rakousku, pořádat šamanský festival v jižním Švédsku, vařit s láskou a v objetí švýcarského hipíka, či popíjet české pivo v domě Angličana uprostřed lesů středního Švédska? Napadlo by vás, že dělat dobrovolníka na farmě znamená také dělat dřevorubce nebo objet za jeden den několik nejvýznamnějších památek rakouského Štýrska pod průvodcovským dohledem svého dočasného farmáře - chlebodárce? Podle Pavla je teprve tohle ten opravdový WWOOF. Ale i na to farmaření prý došlo a zážitky to byly náramné.

„Pokud hledáte inspiraci pro své cesty, nebo hledáte návod, jak si vyčistit hlavu, jste tu správně. Kromě povídání o své cestě přidá Pavel tipy, jak na WWOOF, kde hledat farmy, jak oslovit farmáře a co si vzít s sebou. Pokud to čas a atmosféra diskuse dovolí, přijde řeč i na Couchsurfing, kterým náš vypravěč okořenil svou cestu napříč Švédskem a prý to stálo za to.“


(sobota 23.11, Dělnický dům, 14:30hod., PAVEL KOVAŘÍK: WWOOF)