LENKA KLICPEROVÁ (*1976)

šefredaktorka Lidé a Země, fotografka

Letos v létě uplynulo devět roků, co usedla do křesla šéfredaktorky dlouhodobě nejčtenějšího českého časopisu o cestování. V magazínu Lidé a Země působí Lenka Klicperová již jedenáctým rokem. Její zmiňované usazení v šefredaktorkém křesle však nelze brát doslova. Časopis o cestovaní nejen řídí, ale sama cestuje, píše, fotografuje. Zamilovala si Afriku.

Navštívila řadu afrických zemí: Angolu, Namibii, Nigérii, Tanzanii, Keni, Etiopii, Mali, Burkinu Faso, Čad či dokonce Kongo DR. To že se nevyhýbá nebezpečnm destinacím potvzují i její cesty do Afganistánu nebo Iráku.

Na cestách se zaměřuje se na dokumentování života domorodých etnik, na problematiku žen a jejich postavení ve třetím světě, na reportážní a portrétní fotografii. Kromě Lidé a Země spolupracuje i s mnoha dalšími tištěnými periodiky, ale i TV a rádii. Za fotografie Surmů z jižní Etiopie získala v roce 2008 čestné uznání v soutěži Czech Press Photo. V roce 2008 stála u zrodu občanského sdružení Femisphera. V rámci tohoto sdružení vznikl i projekt Kongo – Ukradené ženství, který se týká masového z násilňování žen na východě Konga sužovaného válkou. V listopadu 2009 uskutečnila cestu do severní Keni, kde se zabývala ženskou obřízkou u kmenů Samburů a Elmolů. V lednu 2010 odjela na Haiti, postižené katastrofickým zemětřesením, aby zde pracovala jako fotoreportérka. V Čadu zpracovávala téma běženců z Dárfúru, v Iráku téma guerill PKK, v Ugandě pracovala s dětskými vojáky LRA.

V září 2012 odjela na sever Nigeru fotografovat tance nomádů Wodaabe a o zážitky z této cesty se podělí na Rajbasu. Unášejí tu bělochy, působí tu africká odnož Al-Káidy a panuje tu neskonalá bída. I proto na severu Nigeru turisty nepotkáte. Do této neklidné oblasti se vydala proto, aby zdokumentovala fascinující festival hojnosti a lásky Cure salée i magický mužský tanec gerewol.

Každý rok se zde odehrávají slavnosti, která už nemají jinde obdoby. Slavnost trvá týden a účastní se jí zejména kočovníci kmene Wodaabe, tančí se tanec lásky a krásy gerewol. Je to týden volné lásky, kdy se nebere ohled na takové přízemní věci jako je manželství.


(sobota 23.11, Dělnický dům, 19:15 hod., LENKA KLICPEROVÁ: KRÁLOVÉ GEREWOLU)

Afrika očima žen Lidé a země Femisphera