MARTIN STROUHAL (*1965)

filmař a welzlolog

„Welzlův příběh mě oslovil už v dětství. Těžko se v něm hledá pravda a mnoho lidí považuje jeho cestu Sibiří a život na Dalekém severu za mýtus. Fascinovalo mě po té pravdě pátrat,“

V posledních létech se Martin zaměřuje na dvě velká témata. Na Rajbasu jsme ho přivítali už před několika léty, když přijel představit svůj film Světlo pro Haity. Zaznamenal v něm svou první cestu na ostrov v době, když zábřežský děkan začal spolu s misionářem Romanem Musilem organizovat pomoc této zemi. Nezůstalo však u jediné cesty. Také z těch dalších cest na tento těžce zkoušený kout země nasbíral materiál na další čtyři televizní dokumenty. Na příklad v roce 2009 to byl dokument o dlouhé cestě českého automobilu Praga V3S z Blatnice pod Sv. Antonínkem až do osady Baie de Henne, kde automobil slouží dodnes místním.

O Welzlovi natočil v roce 2006 televizní dokument Svoboda pod bodem mrazu. Při natáčení postupně poznal světovou rodinu „welzlologů“, navštívil Dawson City na Aljašce a držel také v rukou rukopis knihy Cesta kolem světa, kterou o svém putování Sibiří napsal sám Welzl a o jejíž existenci desítky let nikdo nevěděl. Po návratu ze své druhé návštěvy Dawsonu se opřel do Welzlova tématu znovu a tentokrát ryze encyklopedickým způsobem. Dokončil knihu, které dal stejný název jako filmu - Svoboda pod bodem mrazu. Je to dokumentární mozaika soustřeďující všechny známé informace o Welzlovi završené řadou nových faktů, které získal či vypátral.

V roce 2012 zorganizoval expedici s cílem doputovat na Ljachovský ostrov (jeden z Novosibiřských ostrovů), kde kdysi Welz žil. A o tomto putovaní bude jeho vyprávění a projekce filmu s názvem Na konec světa aneb putování za Janem Eskymo Welzlem.


(sobota 23.11, Dělnický dům, 13:00 hod. MARTIN STROUHAL: NA KONEC SVĚTA ANEB PUTOVANÍ ZA JANEM ESKYMO WELZLEM)

Osobní web Eskymo-welzl.cz Exploring.cz