Filmové ohlédnutí za 16. ročníkem

9.12.2014


Tradiční filmová rekapitulace festivalového dění Popelkovic objektivem. Opět nechybí záběry s letošního velmi vydařeného NaFESTu. Děkujeme.

Pokračujeme na Večerech s Kotlíkem!

2.12.2014

Víkend plný festivalového promítání a zážitků z nejrůznějších cest je sice pro letošek už minulostí, nicméně to neznamená, že tím vše skončilo. Tradiční seriál cestovatelských besed Večery s Kotlíkem pokračují! V prosinci nás čeká povídání Aleše Pekárka o cestě na Aljašku. Autem, pěšky, na raftu, mořském kajaku, lodí i letadlem. Nádherná divočina, medvědi, losi, velryby, ledovce a zlatá horečka. Na Aljašku se podíváme ve středu 10. prosince v 19 h v klubu Ulita.

(středa 10.12, Klub Ulita v 19:00 hod. ALEŠ PEKÁREK - ALJAŠKA)

Rajbas v obrazech

1.12.2014

Kdo nebyl nepochopí, festival Rajbas se musí zažít. Už jste zažili hrající šatnu, Papuánce přímo na podiu, nebo svištící šípy nad podiem? Na Rajbase je možné skoro vše. Nahlédněte do naší FOTOGALERIE, dokumentující průběh festivalu. Za fotografie děkujeme ochotným fotografům.

Fotosoutěž na rok 2015!

25.11.2014

Na festival Rajbas 2015 pro vás připravujeme novou fotosoutěž. A o co přesně půjde? Vyfoťte se co nejoriginálněji s PANÁKEM RAJBAS na svých cestách. Ztvárnění festivalového loga - panáka je zcela na Vás! Uzavření soutěžních snímků bude v říjnu 2015, takže máte téměř celý rok na pořízení vašich fotografií. Ti nejlepší budou zcela jistě patřičně odměněni. Podrobnější informace budou následovat.

Nová kniha ke stažení

25.11.2014

Nově představená kniha Jeskyně tam a zpět je nyní volně stažitelná. Tato kniha je určena těm, kteří obrazně řečeno holínky teprve obouvají. Vznikla proto, aby se hlava potencionálního jeskyňáře naplnila nejdůležitějšími základními znalostmi o tom, jak se (zejména v jeskyních) chovat a pohybovat.

Stáhnout zde!

Ceny rozdány

24.11.2014

"Do soutěže neprofesionálního filmu OKEM DOBRODRUHA bylo přihlášeno dvanáct filmů, což je o něco méně než v minulých ročnících, ale zato byly celkově kvalitnější," zhodnotil Jan Popelka, předseda odborné poroty. Jeho porota se shodla na vítězném snímku Miroslava Haluzy India Yoga. „Ještě jsem se nesetkal s tím, že někdo, kdo natáčí venku, má čas natočit tak pěkné záběry ze stativu, film je kameramansky perfektně zpracovaný,“ vysvětlil jejich rozhodnutí. Během veřejné projekce se udělovala Cena Srdcaři.cz. Mirek Náplava (na snímku s organizátorkou soutěže Žákajdou) spolu s Petrem Kašparem ji předali filmu vodáckého filmu Expedicia Kazachstan slovenských autorů Pavel a Tomáš Andrassy.

Výsledky soutěže!

Jak to vypadalo na Grena běhu?

24.11.2014

V sobotu dopoledne proběhl již tradiční Limonádový Grena běh. Počasí nám přálo a na startovní čáru se postavilo 56 běžců. Nejlepší čas zaběhl Miloš Kratochvíl, který trať absolvoval v čase 12:30,6. Za zmínku určitě stojí účast Petry Krejsové, která běžela „sama ve dvou“ a například ještě Beržinské Soni, která na Hořice vystoupala místo soudku s živou zátěží. Všem zúčastněným děkujeme.

Výsledky závodu!

Fotky!

Změna programu

20.11.2014

Jsou věci, které se prostě stanou. Lucie Výborná se omluvila z vážných rodinných důvodů a nezbývá než provést změnu v programu. Logicky nás napadlo ženskou nahradit ženskou. Markéta Kutilová rozhodně nebude nějaká druhořadá náhradnice. Pobývala jako novinářka a humanitární pracovnice v mnoha nebezpečných zemích. Ve své prezentaci představí Srí Lanku jinak než ji vidí běžný turista. Představí jí pohledem humanitární pracovnice i mamky s báglem a dvouletým dítětem. Bude vyprávět o poválečné situaci, o čajovníkových a gumovníkových plantážích a novodobých otrocích, o postavení žen …

Plánujete cestu s malým dítětem do exotické méně rozvinuté země? Přemýšlíte nad tím, jak velká rizika a omezení taková cesta přinese? Možná zde najdete i odpovědi i na takovéto otázky.

(sobota 22.11. Dělnický dům, 19:45 hod., MARKÉTA KUTILOVÁ: SRÍ LANKA)

Pomáháme, podporujeme...

19.11.2014

Festival každoročně dává prostor pro prezentaci neziskových organizací. V letošním roce zde představí svou činnost MOST o.p.s. zaměřující se na dodržování lidských práv v Tibetu a podporující tibetské děti, které utíkají bez svých rodiču do indického exilu. Výstava sdružení Femisphera upozorní na těžký úděl žen v Afganistánu - zemi zmítané válkami. Markéta Kutilová svou prezentací přiblíží poslání organizace Člověk v tísni a Daniel Dvořák povypráví o dobrovolnictví v Ladakhu. Také pořádající sdružení Horizont má své projekty mířící do sociání oblasti. Doma se věnuje práci s dětmi vyžadujícími zvýšenou pozornost a pomáhá i k udržení běžeckých kulturních tradic indiánů Tarahumara v Mexiku.

Rajbas lze prožít jen v Blansku!

16.11.2014

Již za pět dnů začíná akce jedinečných setkání. Náš festival nestaví program pouze na celebritách. Každoročně zde prezentují své zážitky lidé, kterých si velmi vážíme a kteří jsou pro všechny obrovskou inspirací. Jde nám však především o to, aby Rajbas zůstal nadále takový, jaký je: pestrý, s programem na sálech i v přírodě, akcí, která má svou duši a žije svým životem.

Neopakovatelnou atmosféru každý rok vytváří nejen velká parta obětavých organizátorů (na snímku s oficiálním vozidlem festivalu zdaleka nejsou všichni) společně s vystupujícími, ale samozřejmě naši návštěvníci, diváci a účastníci soutěží. Těšíme se na vás všechny!

Fotky, fotky fotky!

15.11.2014

Fotografických výstav se letos urodilo. Záběr témat tvoří širokou paletu stejně jako zkušenosti jednotlivých autorů. Blanenský přírodovědec Zdeněk Špíšek (na snímku v blanenském kině chystá svou vůbec první výstavu) nás zavede rovnou na pět světadílů. To unikátní fotografie Lenky Klicperové a Jarmily Štukové (tyhle dámy patří mezi nejlepší české fotografky, s celou řadou ocenění včetně cen v soutěži Czech Press Photo) nás zavedou do jedné země. Ta je však považována za jedno z nejnebezpečnějších míst světa. Během cest do válkami zmítaného Afghánistánu se zaměřily především na dokumentaci těžkého života žen a dětí. Veselejší a patřičně outdoorové téma přiveze profesionální fotograf Pavel Nesvadba. Jeho „Pozdní sběr“ zaznamenává spíše než sportovní výkon atmosféru míst a akcí a je vlastně „průřezem lezení“ od hor po bouldering v němž se prolínají fotografie výstupů lehkých i extrémních.

Premiéra na konec!

13.11.2014

Tvůrčí tandem otce a syna Popelkových představí na Rajbasu v premiéře svůj nejnovější díl dokumentárního cyklu Živá paměť. Film s názvem BUĎME SVORNI ON THE ROAD / STOPY MILANA DAŇKA má trochu nezvyklou anotaci: Tramp, náčelník, kurátor pro mládež, medvěd Milan Daněk putuje divočinou pralesa i civilizace... Filmový cancák o vítání slunce u Rudých půlek, kamarádství, Kotlíku, bledých tvářích, cestách a návratech, svědcích pravěku a těch, c o utíkají pěšky. Jsme zvědaví, o čem to tedy vlastně bude :-)

(neděle 23.11., Kino Blansko, 15:00 hod., BUĎME SVORNI ON THE ROAD / STOPY MILANA DAŇKA, režie RADEK POPELKA, ČR 2014, 50 min.)

Soupeři tvrdí, že je mimozemšťan

12.11.2014

Petr Vabroušek je nejlepším českým ironmanem a současně světovým unikátem nejen v tom, že během roku zvládne více než deset dlouhých triatlonů (3,86 km plavání, 180,25 km kolo a 42,195 km běh), ale také tím, jak si podmanil dvě velké ultramaratónské výzvy na Antarktidě. Příště se chystá na severní pól.

(neděle 23.11., Kino Blansko, 13:50 hod., PETR VABROUŠEK: Z HAVAJE NA ANTARKTIDU)

Muzika bude!

11.11.2014

Už asi málokdo pamatuje, že festival Rajbas před patnácti léty vznikl z akce původně hudební. Ale kapely se z programu nikdy nevytratily, protože muzika patří ke každému dobrému festivalu :-)

Pod heslem „Naše kapely hrají světově!“ letos zahraje v pátek večer dívčí duo VEKA z Boskovic a přespolních hrající ve třech, které spojuje veliká chuť k bůčku. Nebude chybět ani osvědčené HOVADUO a Jiří Bažina. Tohle těleso z bažin je tvořeno převážně dvěma členy. Někdy se však stane, že se nesejdou. V tom případě chybějící článek vždy zaskakuje černošský džezový harfista Barack. V sobotu po maratonu přednášek nastoupí na plac DABLJŮ, což je partička sestavená z hráčů skupiny Sanitka. Zahrají známé hity semleté ve vlastní aranži. Samozřejmě k tanci a jen měkkoni netančí!

(pátek 21.11, Dělnický dům, od 20:40 hod.: HOVADUO, VEKA a sobota 22.11. Dělnický dům od 22:00 hod.: DABLJŮ)

Noc ve spacáku i bez

7.11.2014

Po maratonu festivalových aktivit bude potřeba nabrat dalších sil. Víme, že do noclehu cestovatelé a outdooráci většinou nechtějí moc investovat, takže zde je nabídka pro všechny, kdo neplánují rozbalit bágl přímo někde pod smrkem. Komu stačí přespat a osprchovat, nabízíme ubytovaní na karimatce ve vlastním spacáku, cena 70 Kč/noc v malé tělocvičně DDM Oblázek, Údolní 2. Soukromí a zázemí v dobré ceně a kousek od centra festivalového dění nejdete v Hotelu Probe. Parkovaní je zdarma, ve společných prostorách Wi-Fi a kdo se prokáže festivalovou vstupenkou má lužko za 290,- Kč!!!

Přírodní krásy Brazílie

6.11.2014

Ve středu poslední předrajbasový Večer s Kotlíkem a spolu s ním také možnost získat 2 volňásky na festival.

Rio de Janeiro, vodopád El Diablo, region Mato Grosso, močály v Pantanalu, zatančíme si Capoeiru...to a mnoho dalších míst navštívíme v cestopisném filmu "Přírodní krásy Brazílie" společně s komentářem Věry Hasové. 12.11. v čajovně Ulita od 19 hodiny.

(středa 12.11, Klub Ulita v 19:00 hod. VĚRA HASOVÁ, PŘÍRODNÍ KRÁSY BRAZÍLIE)

Mezi dětmi na střeše světa

5.11.2014

Daniel Dvořák a Petra Štichová působili v rámci dobrovolnického programu v Ladakhu jako učitelé a navázali vztahy s místními dětmi i jejich rodinami. Jsou si v něčem himalájské a české děti podobné? Nakolik se jejich hodnoty liší a v jakých snech se naopak potkávají? Jaké je každodenní životní tempo v budhistické vesničce položené 3600 metrů nad mořem? Čím a jak se místní vesničané uprostřed chudé horské pouště živí? A co jejich děti? Mají si kde hrát?

...odpovědi na Rajbasu :-)

(sobota 22.11. Dělnický dům, 14:30 hod., DANIEL“Šakal“ a PETRA: MEZI DĚTMI NA STŘEŠE SVĚTA)

V podzemí i na povrchu Bosny a Hercegoviny

5.11.2014

Kapka po kapce rozpouští horninu. Prasklinky se zvětšují na puklinky. Puklinky na pukliny. Začíná vznikat krasová jeskyně.

O pár stovek tisíc let později…

„…Čeká to na nás a my tam teď vstoupíme a budeme kráčet 40 kilometrů dlouhou jeskyní. Krápníky jak stromy, záclony jak opona Národního divadla…“. Podobnými slovy započala již několikátá expedice ZO 6-17 TOPAS na Balkán. Přijďte si poslechnout bratry Lukáše a Michala Hubertovi, kteří nás zavedou do výbušných objevů, potopíte se s nimi do “bosenských“ Punkevek a zjistíte, jak speleologové používají rodinný nafukovací bazének ve tvaru sasanky.

(sobota 22.11. Dělnický dům, sál S2 - scéna Kotlík, 16:00 hod., Bratři HUBERTI: V PODZEMÍ I NA POVRCHU BOSNY A HERCEGOVINY)

Didgeridoo pozve na Rajbas

3.11.2014

O akci POZVÁNKA NA RAJBAS pro všechny, co se už nemohou dočkat, jsme už psali. Takže připomínáme, že tenhle večer plný fotek a vyprávění proběhne už v sobotu 8.11. na Statku Samsara. Nová zpráva je, že vyprávění Honzy Vlasáka, Aleny Žákovské a Milana Daňka oživí hudební masáž hráče na prapůvodní australský nástroj didgeridoo Dalibora Neuwirta. Tak ahoj na klepačovském kopci nad Blanskem.

(sobota 8.11. Statek Samsara Blansko - Klepačov, od 17:00 hod., POZVÁNKA NA RAJBAS)

Dvacet roků a osmdesát metrů pod hladinou

3.11.2014

Každoročně se v programu snažíme představit zajímavá místa a to včetně těch, která jsou třeba pro našince naprosto nedostupná. Vrakový potápěč Jindra Bőhm nás zavede 80 metrů pod hladinu moře Baltického moře. Což by samo o sobě nebylo až tak výjimečné, kdyby současně nepředstavil příběh, který připomíná napínavý thriller ze špionážního prostředí. Jindra byl členem mezinárodní expedice, která zkoumala vrak Estonia - trajektu, který se potopil před dvaceti léty a vzal sebou na mořské dno 852 cestujících. Oficiální příčinou neštěstí byl tehdy označen špatný technický stav – potápěči však viděli odlišné věci než tvrdila zpráva. Díry nebyly způsobeny mechanicky, odpovídaly příčině způsobené explozí...

(sobota 22.11. Dělnický dům,16:30 hod., JINDŘICH BÖHM: TRAJEKT ESTONIA, DVACET LET STARÉ OTAZNÍKY)

Výstava fotografií Pavla Nesvadby

2.11.2014

Na Rajbase vystaví své fotografie známý čeký fotograf Pavel Nesvadba. Výstava je průřezem lezení od hor po bouldering a prolínají se v ní fotografie výstupů lehkých i extrémních. Výběr fotografií byl podřízen víc atmosféře než sportovnímu výkonu.

(Dělnický dům, 22.11.2014, PAVEL NESVADBA - POZDNÍ SBĚR)

Rajbas je místem setkání

28.10.2014

Spočítat všechny přátele, kteří se kdy aktivně zapojili do festivalového programu, už asi nepůjde. Dali jsme si práci a vypsali seznam jmen těch, kteří zde v předchozích ročnících měli svou prezentaci. Je to pěkná a pestrá řádka jmen zajímavých lidí, kteří přijeli a podělili se o svá dobrodružství. Všechny srdečně zveme na 16. ročník i na všechny další. Pozvání a volný vstup je samozřejmostí. Přejeme si, aby Rajbas zůstal nadále festivalem s duší a místem, kde jde především o setkání.

LUCIE je VÝBORNÁ

22.10.2014

V Česku patří mezi vůbec nejpopulárnější televizní a rozhlasové moderátory, ale i v této seriózní branži jí nejsou cizí slova adrenalin, výzva nebo dobrodružství. Pět týdnů strávila na cestě, pod horou a částečně i ve stěně K2. Byla u toho, když se Radek Jaroš stal prvním Čechem, který získal korunu Himálaje, a patnáctým člověkem na světě, který vylezl všech čtrnáct osmitisícovek bez použití přídavného kyslíku.

(sobota 22.11. Dělnický dům, 19:45 hod., LUCIE VÝBORNÁ: Z BASE CAMPU POD K2 )

Workshop - Úvod do orientace

17.10.2014

Každý asi někdy zabloudil, orientace je základní podmínkou pohybu v přírodě. Ať už na cestách v exotických zemích nebo v horách téměř "za humny". Ostatně umění orientace je nutnou podmínkou k tomu, abychom mohli podnikat jakékoli cesty a túry samostatně. Základem správné orientace je práce s papírovou mapou, kterou nenahradí ani nejmodernější navigace GPS. Orientací nás provede lektorka Marie Klementové.

(sobota 22.11 v 9:30 hod., čajovna ULITA, B.Němcové 2b, MARIE KLEMENTOVÁ, ÚVOD DO ORIENTACE)

Jeskyně - Tam a zase zpátky

17.10.2014

Jeskyně – Tam a zase zpátky Festival Rajbas je úzce spjat s Moravským krasem a jeskynařením vůbec. Proto je to vhodné místo k představení nové knihy Jeskyně – Tam a zase zpátky. Tato kniha je určena těm, kteří obrazně řečeno holínky teprve obouvají. Vznikla proto, aby se hlava potencionálního jeskyňáře naplnila nejdůležitějšími základními znalostmi o tom, jak se (zejména v jeskyních) chovat a pohybovat Cílem je, aby jim případné první neúspěchy nezkalily objevitelské nadšení a aby se snáze zorientovali v přemíře pojmů a informací. V jednotlivých kapitolách přináší jednak informace o geologii, fauně či ochraně krasu a jednak popis odborných činností jako je pohyb po jeskyni, mapování či první pomoc.

(sobota 21.11. Dělnický dům, 15:25 hod., JESKYNĚ, TAM A ZASE ZPÁTKY)

Se Zdeňkem na Borneo

13.10.2014

Zdeněk Špíšek nás tentokrát zavede do srdce nížinného deštného lesa proti proudu řeky Temburong. Územím Ibanů, sběračů damaru. Zažijeme měsíc plný zážitků ,,ze života vědce‘‘. Pochopíme fungování pralesa jako celku. Seznámíme se s jeho pozoruhodnými obyvateli a objevíme jejich strategie přežití. Prozkoumáme i jiné biotopy, pobřežní mangrove s krokodýly a ,,pivní opicí‘‘, kerangové lesy s masožravými rostlinami nebo lesy s obřími Damaroni jehličnany s jehlicemi připomínající listy.

(neděle 23.11, Kino Blansko, 11:50 hod., ZDENĚK ŠPÍŠEK: BRUNEJ – ZELENÉ SRDCE BORNEA)

Program v podzemí

9.10.2014

Asi málokterý festival se může pochlubit, že část jeho programu probíhá v podzemí. U našeho Rajbasu v Blansku - východisku do Moravského krasu – to nikoho nepřekvapí už mnoho let. Nejinak je tomu i letos. A pozor – zájem o Rajbas pragulku, návštěvu veřejnosti jinak nepřístupných jeskyní v doprovodu speleologů, každoročně převyšuje kapacitní možností. Takže platí: kdo se dříve přihlásí, ten jde – tedy spíše leze, brodí, plazí... :-)

Večery s Kotlíkem jsou opět zde!

2.10.2014

Po letní pauze jsou tu opět Večery s Kotlíkem! A hned v říjnu zavítáme na Sardinii, ostrov mnoha tváří. Písečné pláže s průzračným mořem nebo skalnaté útesy, lesnaté horské hřebeny ve vnitrozemí i rozkvetlé křovinaté porosty na pobřeží, rušná města i prosté vesničky pastevců, ale také tajemné prehistorické kamenné stavby - to je Sardinie, kterou nás provedou Hana a Jaroslav Hubertovi již 8. října v čajovně Ulita od 19 hodiny. Soutěžit se také bude o dva volňásky na festival Rajbas!

(středa 8.10, Klub Ulita v 19:00 hod. HANA A JAROSLAV HUBERTOVI: SARDINIE, OSTROV MNOHA TVÁŘÍ)

Pozvánka na Rajbas

30.9.2014

...je název akce, kterou chystáme na sobotu 8.listopadu. Zváni jsou všichni a hlavně ti, kdo už se našeho fesťáku nemohou dočkat. Večer plný fotek a vyprávění proběhne na Statku Samsara, který samotný stojí zcela určitě za návštěvu. A hlavně: bude promítat cyklotremp Honza Vlasák, který zavzpomíná na toulky do Rumunských hor a o nejnovější zážitky z Novoguinejské vysočiny se podělí Alena Žákovská a Milan Daněk.

Samsara je sanskrtský výraz pro kruh života a synonymem pro znovuzrození a neustálého putování a taky název statku na klepačovském kopci nad Blanskem.

INDIA YOGA - nenechte si ujít!

23.9.2014

Mirek Haluza je pravidelným účastníkem soutěže OKEM DOBRODRUHA, kde získal již několik cen stejně jako na dalších festivalech. Při letošním ročníku představí snímek o splněném snu zacvičit si jógu tam, kde jsou její kořeny. Pro hlavní hrdinku Adélu se některé věci stanou při spletité cestě za tímto snem mnohem komplikovanější než byla původní představa...

(pátek 21.11.,16:00 hod., Kino Blansko, projekce soutěžních snímků OKEM DOBRODRUHA)

14 x na Severním pólu a podruhé na Rajbasu!

19.9.2014

Mirek Jakeš byl první Čech, který došel na lyžích na Severní pól, má na svém kontě desítky unikátních horských a polárních výprav a do důchodu se vůbec nechystá. Chtěl by dokončit svůj velký plán s názvem „Sedm vrcholů a tři póly“ - vystoupit na nejvyšší vrcholy všech kontinentů a dojít na oba zemské póly.

(sobota 22.11. Dělnický dům, MIREK JAKEŠ: 14x NA SEVERNÍM PÓLU)

Hledáme fotku na plakát

12.9.2014

Rajbas je festivalem, který má vlastní duši a žije svým životem. Vedle bandy nadšených organizátorů, se rozhodující mírou na jeho atmosféře a programu každoročně podílí návštěvníci a účastníci soutěží. Také letos se těšíme, že nám pomůžete navrhnout a vybrat námět na festivalový plakát. Návrhy zasílejte e-majlem na adresu horizont.cz|at|seznam.cz . Odměnou za vítězné (vybrané) foto je autorská prestiž a samozřejmě volňásek na akci.

Sněžný leopard

11.9.2014

Obecně se jedná kočkovitou šelmu žijící v horských oblastech Asie, kterou lze spatřit jen velmi vzácně. Podle ní je pojmenován i jeden z nejnáročnějších horolezeckých projektů – takové ocenění získá ten, kdo dosáhne na 5 nejvyšších vrcholů na území bývalého Sovětského svazu. Jak dopadl Zoltán Pál, který se rozhodl dosáhnout na leoparda sólovým pokusem? Dozvíte se na RAJBASU.

(neděle 23.11, Kino Blansko v 10:00 hod., ZOLTÁN PÁL: SNĚŽNÝ LEOPARD)

Na sedmitisícovku s kardiostimulátorem

8.9.2014

Mezi prvními filmy zaslanými do soutěže OKEM DOBRODRUHA je dokument Markéty Hanákové. Ta je nejen autorkou filmu, ale současně prvním člověkem s implantovaným kardiostimulátorem, který překonal překonal výškovou hranici sedmi tisíc metrů (7.219 m).

(pátek 21.11, Kino Blansko, Muztagh Ata – na sedmitisícovku s kardiostimulátorem, režie: Markéta Hanáková)

Patnáct roků Okem dobrodruha

2.7.2014

Už popatnácté vyhlašujeme soutěž neprofesionálních filmů OKEM DOBRODRUHA. Je určena všem autorům, kteří s kamerou objevují svět dobrodružství, dalekých cest a krás přírody. Soutěžní snímek by neměl přesáhnout délku 15 minut. Nejlepší filmy ocení odborná porota a opět nebude chybět atraktivní veřejné hodnocení ve stylu super star a udělení CENY SRDCAŘI.CZ

(pátek 21.11, Kino Blansko, OKEM DOBRODRUHA)

Jejich životním prostorem je Kosmos...

14.6.2014

...říká o indiánech žijících v Amazonii MNISLAV ZELENÝ. Celý svůj život působí jako kulturní antropolog na volné noze a díky mnoha pobytům mezi amazonskými indiány se stal nejen uznávaným odborníkem na život a kulturu domorodých etnik Amazonie, ale především jejich přítelem. Zastával mnoho významných postů (mj. velvyslanec ČR v Kolumbii a Ekvádoru) a získal řadu prestižních ocenění. On sám však za největší ocenění považuje svou adopci indiánskou rodinou Yawalapitiů v Brazílii v roce 1989, kde získal jméno ATAPANA.

(sobota 22.11, Dělnický dům Blansko, MNISLAV ZELENÝ - ATAPANA )

Svatý Tomáš a Princův ostrov

6.5.2014

Poslední předprázdninový Večer s Kotlíkem! Cesta dvou studentů ze začátku století do v té době turisticky málo poznamenaného druhého nejmenšího afrického státu. Uvidíte jak žili tamní lidé a jak vypadala divoká příroda tropických ostrovů Svatý Tomáš, Princův ostrov a dalších. Promítání diapozitivů s povídáním se uskteční ve středu 14.5. v čajovně Ulita od 19 hodiny.

(středa 14.5, Klub Ulita v 19:00 hod. HONZA "JOHNY" PAVLÍK - SVATÝ TOMÁŠ A PRINCŮV OSTROV)

Ve stínu Aconcaguy

5.4.2014

Třítýdenní vánoční putování po argentinských a chilských svazích And v oblasti nejvyšší hory západní i jižní polokoule. Od drsných horských údolí, přes písečné pláže Pacifiku až po cyklovýlet mezi místními úrodnými vinicemi. Se svými zážitky a fotografiemi se na Vás bude těšit Míra Tesař na dubnovém Večeru s Kotlíkem. Beseda se bude konat ve středu 9.4. v čajovně Ulita od 19 hodiny.

(středa 9.4, Klub Ulita v 19:00 hod. MÍRA TESAŘ - ARGENTINA A CHILE)

Nepohodlně rájem povalečů v Dominikánské republice

7.3.2014

Pláže Karibiku, tropické hory, proláklina s leguány, jeskyně a cenoty, místní folklor, o tom a mnoho dalším nám u fotografií popovídají Renata a Zdeněk na březnovém Večeru s Kotlíkem. Beseda se bude konat ve středu 12.3. v čajovně Ulita od 19 hodiny.

(středa 12.3, Klub Ulita v 19:00 hod. RENATA ŽILKOVÁ, ZDENĚK NOVÁK - DOMINIKÁNSKÁ REPUBLIKA)

Sakartvelo - neznámá kráska

27.1.2014

Večer s Kotlíkem s pořadovým číslem 160 nás zavede tentokrát na východ. Co vše se dá zažít při dvoutýdenním putování po Gruzínsko-čečenské hranici? Ztracené tyčky od stanu, nový člen výpravy, stavba silnice i večírek s místními. Naše trasa začíná v Omalu a končí až v basecampu hory Kazbeg, kde byl podle staré řecké mytologie připoután Prometheus. 35 minutový film s následnou besedou a samozřejmě ochutnávkou. 12.2. v čajovně Ulita od 19 hodiny.

(středa 12.2, Klub Ulita v 19:00 hod. PÍTR KLIMEŠ, TOM KELLNER: SAKARTVELO - NEZNÁMÁ KRÁSKA)

Do Rajbasu daleko, ale Večery s Kotlíkem jsou tu stále

6.1.2014

Na prvním Večeru s Kotlíkem v roce 2014 se podíváme do země nezkrocených živlů. Minulého léta se dva mladí studenti Hanka a Michal vypravili na Island. Během čtyřtýdeního putování po této jedinečné zemi se jim podařilo stopem objet celý ostrov dokola, projít jeden z nejkrásnějších treků světa, podívat se na místo erupce sopky Eyjafjallajökull, doplavat z Evropy do Ameriky v jeskyni, potkat spoustu zajímavých lidí...to a mnoho dalšího se dozvíte 15.1. v čajovně Ulita od 19 hodiny.

(středa 15.1, Klub Ulita v 19:00 hod. HANKA BELŠÍKOVÁ, MICHAL HUBERT: ISLAND, ZEMĚ NEZKROCENÝCH ŽIVLŮ)

Vzhůru do Nového roku 2014

6.1.2014

Další rok se převalil a organizační štáb již rozbíhá přípravy na 16. ročníku festivalu Rajbas. Veškeré informace o předchozím 15. ročníku od této chvíle můžete nalézt v našem archivu, v záložce Ročníky. Připomeňme si například soutěž Okem dobrodruha, kde nyní naleznete i pár aktualizovaných fotografií z předávání cen. Letos nás čeká již 15. ročník této soutěže neprofesionálních filmů, která se stala neodmyslytelnou součástí celého festivalu.