Workshop - Úvod do orientace

17.10.2014

Každý asi někdy zabloudil, orientace je základní podmínkou pohybu v přírodě. Ať už na cestách v exotických zemích nebo v horách téměř "za humny". Ostatně umění orientace je nutnou podmínkou k tomu, abychom mohli podnikat jakékoli cesty a túry samostatně. Základem správné orientace je práce s papírovou mapou, kterou nenahradí ani nejmodernější navigace GPS. Orientací nás provede lektorka Marie Klementové.


(sobota 22.11, Klub Ulita, 9:30)

Jeskyně - Tam a zase zpátky

17.10.2014

Jeskyně – Tam a zase zpátky Festival Rajbas je úzce spjat s Moravským krasem a jeskynařením vůbec. Proto je to vhodné místo k představení nové knihy Jeskyně – Tam a zase zpátky. Tato kniha je určena těm, kteří obrazně řečeno holínky teprve obouvají. Vznikla proto, aby se hlava potencionálního jeskyňáře naplnila nejdůležitějšími základními znalostmi o tom, jak se (zejména v jeskyních) chovat a pohybovat Cílem je, aby jim případné první neúspěchy nezkalily objevitelské nadšení a aby se snáze zorientovali v přemíře pojmů a informací. V jednotlivých kapitolách přináší jednak informace o geologii, fauně či ochraně krasu a jednak popis odborných činností jako je pohyb po jeskyni, mapování či první pomoc.


(sobota 22.11, Dělnický dům, čas bude upřesněn)

Se Zdeňkem na Borneo

13.10.2014

Zdeněk Špíšek nás tentokrát zavede do srdce nížinného deštného lesa proti proudu řeky Temburong. Územím Ibanů, sběračů damaru. Zažijeme měsíc plný zážitků ,,ze života vědce‘‘. Pochopíme fungování pralesa jako celku. Seznámíme se s jeho pozoruhodnými obyvateli a objevíme jejich strategie přežití. Prozkoumáme i jiné biotopy, pobřežní mangrove s krokodýly a ,,pivní opicí‘‘, kerangové lesy s masožravými rostlinami nebo lesy s obřími Damaroni jehličnany s jehlicemi připomínající listy


(neděle 23.11, Kino Blansko, 11:50 ZDENĚK ŠPÍŠEK: BRUNEJ – ZELENÉ SRDCE BORNEA)

Program v podzemí

9.10.2014

Asi málokterý festival se může pochlubit, že část jeho programu probíhá v podzemí. U našeho Rajbasu v Blansku - východisku do Moravského krasu – to nikoho nepřekvapí už mnoho let. Nejinak je tomu i letos. A pozor – zájem o , návštěvu veřejnosti jinak nepřístupných jeskyní v doprovodu speleologů, každoročně převyšuje kapacitní možností. Takže platí: kdo se dříve přihlásí, ten jde – tedy spíše leze, brodí, plazí... :-)

Večery s Kotlíkem jsou opět zde!

2.10.2014

Po letní pauze jsou tu opět Večery s Kotlíkem! A hned v říjnu zavítáme na Sardinii, ostrov mnoha tváří. Písečné pláže s průzračným mořem nebo skalnaté útesy, lesnaté horské hřebeny ve vnitrozemí i rozkvetlé křovinaté porosty na pobřeží, rušná města i prosté vesničky pastevců, ale také tajemné prehistorické kamenné stavby - to je Sardinie, kterou nás provedou Hana a Jaroslav Hubertovi již 8. října v čajovně Ulita od 19 hodiny. Soutěžit se také bude o dva volňásky na festival Rajbas!

(středa 8.10, Klub Ulita v 19:00 hod. HANA A JAROSLAV HUBERTOVI: SARDINIE, OSTROV MNOHA TVÁŘÍ)

Pozvánka na Rajbas

30.9.2014

...je název akce, kterou chystáme na sobotu 8.listopadu. Zváni jsou všichni a hlavně ti, kdo už se našeho fesťáku nemohou dočkat. Večer plný fotek a vyprávění proběhne na Statku Samsara, který samotný stojí zcela určitě za návštěvu. A hlavně: bude promítat cyklotremp Honza Vlasák, který zavzpomíná na toulky do Rumunských hor a o nejnovější zážitky z Novoguinejské vysočiny se podělí Alena Žákovská a Milan Daněk.

Samsara je sanskrtský výraz pro kruh života a synonymem pro znovuzrození a neustálého putování a taky název statku na klepačovském kopci nad Blanskem.

INDIA YOGA - nenechte si ujít!

23.9.2014

Mirek Haluza je pravidelným účastníkem soutěže OKEM DOBRODRUHA, kde získal již několik cen stejně jako na dalších festivalech. Při letošním ročníku představí snímek o splněném snu zacvičit si jógu tam, kde jsou její kořeny. Pro hlavní hrdinku Adélu se některé věci stanou při spletité cestě za tímto snem mnohem komplikovanější než byla původní představa...

(pátek 21.11.,16:00 hod., Kino Blansko, projekce soutěžních snímků OKEM DOBRODRUHA)

14 x na Severním pólu a podruhé na Rajbasu!

19.9.2014

Mirek Jakeš byl první Čech, který došel na lyžích na Severní pól, má na svém kontě desítky unikátních horských a polárních výprav a do důchodu se vůbec nechystá. Chtěl by dokončit svůj velký plán s názvem „Sedm vrcholů a tři póly“ - vystoupit na nejvyšší vrcholy všech kontinentů a dojít na oba zemské póly.

(sobota 22.11. Dělnický dům, MIREK JAKEŠ: 14x NA SEVERNÍM PÓLU)

Hledáme fotku na plakát

12.9.2014

Rajbas je festivalem, který má vlastní duši a žije svým životem. Vedle bandy nadšených organizátorů, se rozhodující mírou na jeho atmosféře a programu každoročně podílí návštěvníci a účastníci soutěží. Také letos se těšíme, že nám pomůžete navrhnout a vybrat námět na festivalový plakát. Návrhy zasílejte e-majlem na adresu horizont.cz|at|seznam.cz . Odměnou za vítězné (vybrané) foto je autorská prestiž a samozřejmě volňásek na akci.

Sněžný leopard

11.9.2014

Obecně se jedná kočkovitou šelmu žijící v horských oblastech Asie, kterou lze spatřit jen velmi vzácně. Podle ní je pojmenován i jeden z nejnáročnějších horolezeckých projektů – takové ocenění získá ten, kdo dosáhne na 5 nejvyšších vrcholů na území bývalého Sovětského svazu. Jak dopadl Zoltán Pál, který se rozhodl dosáhnout na leoparda sólovým pokusem? Dozvíte se na RAJBASU.

(neděle 23.11, Kino Blansko v 10:00 hod., ZOLTÁN PÁL: SNĚŽNÝ LEOPARD)

Na sedmitisícovku s kardiostimulátorem

8.9.2014

Mezi prvními filmy zaslanými do soutěže OKEM DOBRODRUHA je dokument Markéty Hanákové. Ta je nejen autorkou filmu, ale současně prvním člověkem s implantovaným kardiostimulátorem, který překonal překonal výškovou hranici sedmi tisíc metrů (7.219 m).

(pátek 21.11, Kino Blansko, Muztagh Ata – na sedmitisícovku s kardiostimulátorem, režie: Markéta Hanáková)

Patnáct roků Okem dobrodruha

2.7.2014

Už popatnácté vyhlašujeme soutěž neprofesionálních filmů OKEM DOBRODRUHA. Je určena všem autorům, kteří s kamerou objevují svět dobrodružství, dalekých cest a krás přírody. Soutěžní snímek by neměl přesáhnout délku 15 minut. Nejlepší filmy ocení odborná porota a opět nebude chybět atraktivní veřejné hodnocení ve stylu super star a udělení CENY SRDCAŘI.CZ

(pátek 21.11, Kino Blansko, OKEM DOBRODRUHA)

Jejich životním prostorem je Kosmos...

14.6.2014

...říká o indiánech žijících v Amazonii MNISLAV ZELENÝ. Celý svůj život působí jako kulturní antropolog na volné noze a díky mnoha pobytům mezi amazonskými indiány se stal nejen uznávaným odborníkem na život a kulturu domorodých etnik Amazonie, ale především jejich přítelem. Zastával mnoho významných postů (mj. velvyslanec ČR v Kolumbii a Ekvádoru) a získal řadu prestižních ocenění. On sám však za největší ocenění považuje svou adopci indiánskou rodinou Yawalapitiů v Brazílii v roce 1989, kde získal jméno ATAPANA.

(sobota 22.11, Dělnický dům Blansko, MNISLAV ZELENÝ - ATAPANA )

Svatý Tomáš a Princův ostrov

6.5.2014

Poslední předprázdninový Večer s Kotlíkem! Cesta dvou studentů ze začátku století do v té době turisticky málo poznamenaného druhého nejmenšího afrického státu. Uvidíte jak žili tamní lidé a jak vypadala divoká příroda tropických ostrovů Svatý Tomáš, Princův ostrov a dalších. Promítání diapozitivů s povídáním se uskteční ve středu 14.5. v čajovně Ulita od 19 hodiny.

(středa 14.5, Klub Ulita v 19:00 hod. HONZA "JOHNY" PAVLÍK - SVATÝ TOMÁŠ A PRINCŮV OSTROV)

Ve stínu Aconcaguy

5.4.2014

Třítýdenní vánoční putování po argentinských a chilských svazích And v oblasti nejvyšší hory západní i jižní polokoule. Od drsných horských údolí, přes písečné pláže Pacifiku až po cyklovýlet mezi místními úrodnými vinicemi. Se svými zážitky a fotografiemi se na Vás bude těšit Míra Tesař na dubnovém Večeru s Kotlíkem. Beseda se bude konat ve středu 9.4. v čajovně Ulita od 19 hodiny.

(středa 9.4, Klub Ulita v 19:00 hod. MÍRA TESAŘ - ARGENTINA A CHILE)

Nepohodlně rájem povalečů v Dominikánské republice

7.3.2014

Pláže Karibiku, tropické hory, proláklina s leguány, jeskyně a cenoty, místní folklor, o tom a mnoho dalším nám u fotografií popovídají Renata a Zdeněk na březnovém Večeru s Kotlíkem. Beseda se bude konat ve středu 12.3. v čajovně Ulita od 19 hodiny.

(středa 12.3, Klub Ulita v 19:00 hod. RENATA ŽILKOVÁ, ZDENĚK NOVÁK - DOMINIKÁNSKÁ REPUBLIKA)

Sakartvelo - neznámá kráska

27.1.2014

Večer s Kotlíkem s pořadovým číslem 160 nás zavede tentokrát na východ. Co vše se dá zažít při dvoutýdenním putování po Gruzínsko-čečenské hranici? Ztracené tyčky od stanu, nový člen výpravy, stavba silnice i večírek s místními. Naše trasa začíná v Omalu a končí až v basecampu hory Kazbeg, kde byl podle staré řecké mytologie připoután Prometheus. 35 minutový film s následnou besedou a samozřejmě ochutnávkou. 12.2. v čajovně Ulita od 19 hodiny.

(středa 12.2, Klub Ulita v 19:00 hod. PÍTR KLIMEŠ, TOM KELLNER: SAKARTVELO - NEZNÁMÁ KRÁSKA)

Do Rajbasu daleko, ale Večery s Kotlíkem jsou tu stále

6.1.2014

Na prvním Večeru s Kotlíkem v roce 2014 se podíváme do země nezkrocených živlů. Minulého léta se dva mladí studenti Hanka a Michal vypravili na Island. Během čtyřtýdeního putování po této jedinečné zemi se jim podařilo stopem objet celý ostrov dokola, projít jeden z nejkrásnějších treků světa, podívat se na místo erupce sopky Eyjafjallajökull, doplavat z Evropy do Ameriky v jeskyni, potkat spoustu zajímavých lidí...to a mnoho dalšího se dozvíte 15.1. v čajovně Ulita od 19 hodiny.

(středa 15.1, Klub Ulita v 19:00 hod. HANKA BELŠÍKOVÁ, MICHAL HUBERT: ISLAND, ZEMĚ NEZKROCENÝCH ŽIVLŮ)

Vzhůru do Nového roku 2014

6.1.2014

Další rok se převalil a organizační štáb již rozbíhá přípravy na 16. ročníku festivalu Rajbas. Veškeré informace o předchozím 15. ročníku od této chvíle můžete nalézt v našem archivu, v záložce Ročníky. Připomeňme si například soutěž Okem dobrodruha, kde nyní naleznete i pár aktualizovaných fotografií z předávání cen. Letos nás čeká již 15. ročník této soutěže neprofesionálních filmů, která se stala neodmyslytelnou součástí celého festivalu.