Pořádá: Horizont Blansko Technická podpora: WW8 expedition group Další pořadatelé: Rajbas
Čajovna a klub Ulita
Audiovisual
KSMB
Kola Novák - vše pro sport... Jsi 386544. návštěvník
Twitter Facebook
Hlavní partneři Portál Jihomoravského kraje Pivovar Černá Hora Jurek S+R Hlavní mediální partneři Lidé a Země HedvabnaStezka.cz Partneři Gatema s.r.o. WARMPEACE TATSUNO Benč Cestovní kancelář Kudrna Pekárny Blansko a.s. Hotel PROBE Český spolek horských průvodců ALPSPORT s.r.o. Horolezecký materiál TRASKO a.s. Weber RADIO ČAS Český rozhlas Brno Časopis Dobrodruh Nakladatelství Jota Obchod ALIQUIS AdventureMenu Moravský kras AV MEDIA Alpský klub Sitting wolf

… za horizonty celého světa a nejen ve stopách
zeměměřiče a cestovatele Kašpara Krásy Blanenského

P.R.A.C.H.T.E.L. - život na niti Vytvořeno: 10. 4. 2013 20:11

P.R.A.C.H.T.E.L. Zorka a Petr jsou opravdové legendy českého horolezectví a bezesporu patří mezi nejzajímavější lidi, kteří náš fesťák opakovaně navštívili. Knihu o neuvěřitelných životních osudech Petra Prachtela napsal Boris Hlavaček a součástí unikátního projektu se může stát každý z nás.

Více zde.

Ohlédnutí a jedem dál... Vytvořeno: 14. 12. 2012 20:20
Poslední úprava: 17. 1. 2013 11:26

Filmovou reportáží připomínáme zdařilý 14.ročník a pouštíme se do příprav RAJBASU 2013

Ferrata na vodárenské věži Vytvořeno: 26. 11. 2012 17:38
Poslední úprava: 26. 11. 2012 20:42

Ferrata na vodárenské věži Letošní rok si účastníci workshopu Via ferrata - zajištěná cesta mohli po teoretické průpravě odzkoušet výstup improvizovanou ferratou na bývalou vodárenskou věž (dnešní galerie Ve věži). Pod vedením horských průvodců Michala LOLLOKA a Josefa CHARVÁTA z Českého spolku horských průvodců se dozvěděli o historii, současných trendech a o úskalích, která tato moderní aktivita skrývá.

Jídlo z pytlíka pro hosty? Vytvořeno: 15. 11. 2012 23:22

AdventureMenu Hosté festivalu jsou vesměs drsňáci, kteří zvládají cokoli, přičemž by se mohlo zdát, že jim nevadí ani hlad ani chlad. Prostě ideální vzorek, kam zacílit osvětu firmy zaměřené na výrobu hotových jídel pro outdoor aktivity a cestovaní. Firma AdventureMenu vznikla v březnu 2011 s jasnou vizí, a to přivézt na český trh kvalitní, poctivou, plnohodnotnou a chutnou expediční stravu. A že se kvalitní jídlo (jako od maminky) samo ohřeje za pár minut bez potřeby vařiče, nádobí a teplé vody? Nevěříte? Tady o tom píší a někteří z účastníků Rajbasu dostanou šanci to okusit.

Fotograf, závodník, prezentér a filmová hvězda... Vytvořeno: 15. 11. 2012 22:56

Dan Orálek V takových rolích můžete na Rajbasu poznat v současnosti našeho nejúspěšnějšího běžce dlouhých tratí. Daniel Orálek bude na fesťáku vystavovat fotky z Mexika, postaví se se soudkem na zádech na start Grena běhu, bude vyprávět o závodu s Tarahumary a v úplném závěru ho budeme sledovat na filmovém plátně jako jednu z hlavních postav premiérově uvedeného filmu Run Free – Poselství Bílého koně. Dan je prostě ultra...

(sobota 24.11.2012, Dělnický dům,výstava fotografií Daniela Orálka: Copper Canyon Ultramarathon 2012 a neděle 25.11.2012, kino Blansko, 15:15 hod. DANIEL ORÁLEK: BĚH S TARAHUMARY)

Amazonií s Martinem Mykiskou Vytvořeno: 15. 11. 2012 22:39
Poslední úprava: 15. 11. 2012 22:40

Martin Mykiska Je dobrodruhem, který vede život, o jakém sní snad každý malý kluk. Cestuje na vlastní pěst po světě a o svých cestách píše knihy. Jeho na Rajbasu bude o cestách po Amazonii a zavede nás do její brazilské a venezuelské části. „Poplavíme se po samotné Amazonce, projedeme stopem tisíce kilometrů po transmazonské magistrále a na gumovém člunu sjedeme řeku Ventuari v povodí Orinoka. Na Orinoku také navštívíme divoké indiány kmene Yanomami“, slibuje Martin Mykiska.

 

(sobota 24.11. Dělnický dům v 20:00 hod. MARTIN MYKISKA: 3500 km STOPEM A LODÍ AMAZONIÍ)

Krásova analýza jeskynní tmy: Vytvořeno: 13. 11. 2012 19:11
Poslední úprava: 13. 11. 2012 19:14
Tma

černá se skládá z bílé!

„Právě jsem v rukopise pánů Maxe und Moritze objevil další vysoce zajímavý fakt. Kašpar Krása, jako úplně první člověk na světě, odebral do skleněné lahve se zabroušeným hrdlem a zátkou, tzv. prachovky, vzorek jeskynní tmy; ten pak na světle analyzoval. Jelikož tma na světle zesvětlala, Mistr usoudil, že tak jako bílé světlo se skládá ze sedmi základních spektrálních barev, jeskynní tma se skládá z bílého světla!“

Píše Vojtěch A. Gregor-Celofán, doživotní předseda Klubu Kašpara Krásy pro Severní Ameriku ve svém dalším příspěvku. Šanci zapojit se do badatelské činnosti a vyhrát štangli turistického salámu máte i vy: více zde.

 

Celofán – významný badatel Vytvořeno: 10. 11. 2012 01:01

CelofánRajbas vždy upozorňoval na výrazné osobnosti. A někdy i v překvapivých souvislostech. Stěžejní zásluhu na skutečnosti, že letošní ročník vzpomínáme na Kašpara Krásu má zejména člověk spjatý nejen s Krásou, ale i s krasem.  Naftový geolog Vojtěch A. Gregor žijící v Kanadě (mezi horolezci a jeskyňáři v našem Moravském krasu dnes legendárně vzpomínán jako Celofán či Celda) to na fesťák  ze zdravotních důvodů přes oceán sice nestihne, ale jeho badatelské aktivity jsou pozoruhodné. Aby je nepotkal obdobný osud jako samotné neprávem opomíjené dílo Krásovo, zveřejňujeme nyní práci s názvem Kašpar Krása Blanenský a Býčí skála.

          

Honza Vlasák: Jak bylo? Vytvořeno: 27. 10. 2012 17:24
Poslední úprava: 27. 10. 2012 17:25

Jan Vlasák „Bylo to krásný dobrodružství. Dostaneš se do míst, kam by ses s kolem jinak nedostal a nádavkem užiješ závodnickýho adrenalinu. Letní romantické východy slunce člověk zažije jen na 1000 mílích. Jindy se nepřinutí vstát tak brzo. A ty noci pod širákem... splyneš s přírodou, zvířátka se přestanou bát a šustí těsně kolem tebe. Takový hrající si veverčata – to je poezie jako sviňa. Prostě krása. A ta neopakovatelná euforie, když se blížíš k cíli! Ojojoj! Fakt parádní zážitek!... jestli se na rok znovu přihlásím? Tož takové magor teda nésu.“

Pokud se chcete naladit na festivalovou projekci na Rajbasu, tak čtěte dál zde.

(sobota 24.11. Dělnický dům, JAN VLASÁK: EXTRÉMNÍ BIKING PO ČESKU)

Kras známý i neznámý Vytvořeno: 20. 10. 2012 23:22

Moravský KrasVedle exotických dalekých krajů se každoročně snažíme představit i krásnou přírodu hned za humny. Nejvýznamnější krasovou oblast České republiky nám letos představí ředitel správy CHKO Moravský kras Leoš Štefka. „Nálezy v sedimentech ukazují, že člověk Moravský kras využívá, a to mnohdy velmi intenzivně, mnoho desítek tisíc let. Přesto si tento malý ostrůvek vápenců uchoval řadu unikátů, které jej řadí k nejcennějším územím naší republiky.“ Ve své prezentaci představí zajímavou živou a neživou přírodu i pozoruhodnou historii území a také připomene některá témata, která jsou důležitá pro uchování krasu našim nástupcům.

(sobota 24.11. Dělnický dům v 18:00 hod. LEOŠ ŠTEFKA: MORAVSKÝ KRAS ZNÁMÝ I NEZNÁMÝ)