Pořádá: Horizont Blansko Technická podpora: WW8 expedition group Další pořadatelé: Rajbas
Čajovna a klub Ulita
Audiovisual
KSMB
Kola Novák - vše pro sport... Jsi 380484. návštěvník
Twitter Facebook
Hlavní partneři Portál Jihomoravského kraje Pivovar Černá Hora Jurek S+R Hlavní mediální partneři Lidé a Země HedvabnaStezka.cz Partneři Gatema s.r.o. WARMPEACE TATSUNO Benč Cestovní kancelář Kudrna Pekárny Blansko a.s. Hotel PROBE Český spolek horských průvodců ALPSPORT s.r.o. Horolezecký materiál TRASKO a.s. Weber RADIO ČAS Český rozhlas Brno Časopis Dobrodruh Nakladatelství Jota Obchod ALIQUIS AdventureMenu Moravský kras AV MEDIA Alpský klub Sitting wolf

Leoš Štefka (*1953)

Vytvořeno: 20. 10. 2012 22:39
Poslední úprava: 25. 10. 2012 00:23

Ochranář přírody, vedoucí správy CHKO Moravský kras

Leoš ŠtefkaNěkdy v 7.třídě základní školy jsem si naplánoval práci v ochraně přírody. Měl jsem štěstí na učitele i pochopení rodiny, že se mi tento dětský plán splnil.“

Náhoda přála, že ještě před ukončením přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity (tehdy Univerzity Jana Evangelisty Purkyně) nastoupil na pracoviště ochrany přírody v organizaci s nepochopitelnou zkratkou KSSPPOP (Krajské středisko státní památkové péče a ochrany přírody). Nejdříve jako botanik do Brna a od roku 1980 do Blanska na Správu CHKO Moravský kras. Společně s kolegy se tedy uspěšně snaží ovlivňovat ochranářské směřování Moravského krasu již 32 let.

Tehdy jsem byl nejmladším šéfem CHKO v ČR, dnes (jak ten čas letí) jsem nejstarším. Když se ohlédnu vidím, že se řada věcí podařila, mnoho však zůstává.“

Za dobu jeho ředitelování se podařilo přispět mj.:

  • ochraně největší rezervace Moravského krasu vyloučením motorové dopravy z krasových kaňonů Pustého a Suchého žlebu,

  • ochraně systému Amatérské jeskyně zatravněním pozemků na Ostrovské krasové plošině,

  • ochraně veřejnosti přístupných jeskyní usměrněním jejich turistického využívání,

  • dobudování sítě rezervací, které dnes chrání 15% nejcennějších ploch Moravského krasu,

  • zařazení podzemního systému Punkvy mezi lokality chráněné mezinárodní Ramsarskou konvencí.

Práce v Moravském krasu i osobní zájmy mu otevřely možnosti zapojit se do projektů ochrany přírody v Polsku a Bulharsku a na soukromých i pracovních cestách poznat řadu zajímavých míst v Evropě a Africe.

Arktida Špicberky Bulharsko jeskyně Devetaška Faerské ostrovy papuchalk Island Namibie

Namibie Sanové Sicílie Etna Slovinsko Škocjan Tenerife Tunisko oáza Douz

Na Rajbasu však představí „svůj domácí" Moravský kras:

Nejvýznamnější krasová oblast České republiky je častým cílem návštěv již od školních let. Tajuplné podzemí a zajímavá živá příroda lákají k poznávání. Nálezy v sedimentech ukazují, že člověk Moravský kras využívá a to mnohdy velmi intenzivně, mnoho desítek tisíc let. Přesto si tento malý ostrůvek vápenců uchoval řadu unikátů, které jej řadí k nejcennějším územím naší republiky.

Podívejme se alespoň ve zkratce na zajímavou živou a neživou přírodu i pozoruhodnou historii území. Připomeneme si některá témata, která jsou důležitá pro uchování krasu našim nástupcům.

(sobota 24.11. Dělnický dům v 18:00 hod. LEOŠ ŠTEFKA: MORAVSKÝ KRAS ZNÁMÝ I NEZNÁMÝ)