Pořádá: Horizont Blansko Technická podpora: WW8 expedition group Další pořadatelé: Rajbas
Čajovna a klub Ulita
Audiovisual
KSMB
Kola Novák - vše pro sport... Jsi 369698. návštěvník
Twitter Facebook
Hlavní partneři Portál Jihomoravského kraje Pivovar Černá Hora Jurek S+R Hlavní mediální partneři Lidé a Země HedvabnaStezka.cz Partneři Gatema s.r.o. WARMPEACE TATSUNO Benč Cestovní kancelář Kudrna Pekárny Blansko a.s. Hotel PROBE Český spolek horských průvodců ALPSPORT s.r.o. Horolezecký materiál TRASKO a.s. Weber RADIO ČAS Český rozhlas Brno Časopis Dobrodruh Nakladatelství Jota Obchod ALIQUIS AdventureMenu Moravský kras AV MEDIA Alpský klub Sitting wolf

STEVE L. LICHTAG (* 1954)

Vytvořeno: 21. 9. 2008 18:20
Poslední úprava: 16. 10. 2008 17:20

potápěč, režisér a filmový producent

„NIKDY NEMÁM STRACH“ mimo jiné řekl ve zcela zaplněném sále kina Steve Lichtag při své první návštěvě Rajbas*OUTDOOR*Kotlíku v roce 2004. Po celém světě sbírá ocenění za filmy z podmořského světa. Na letošním festival však přiveze napínavý příběh s námětem, který se zabývá problematikou domorodých etnik a lidských práv.

(pátek 21.11. od 19:00 v kině, film: ZAJATCI BÍLÉHO BOHA + beseda)

více o autorovi více o filmuSTEVE L. LICHTAG

Započal slibnou hereckou kariéru v tehdejším Československu, jenže v roce 1979 emigroval do USA. Jeho kroky ale nevedly do Hollywoodu či na divadelní prkna. Stal se profesionálním motocyklovým závodníkem a během sedmi let si na amerických silničních okruzích mnohokrát zpřerážel kosti při pádech ve dvousetkilometrové rychlosti. Na Floridě po boku kamaráda potápěče poprvé objevil podmořský svět a jeho krása ho pohltila. Nestačilo mu však pouze se potápět a dívat. Chtěl objevovat a objevené předávat dál. V devadesátých letech již patřil mezi nejuznávanější podmořské filmaře světa.

„Spielbergovy Čelisti byly pohádkou … tento film je realitou“, tak zněl podtitul jeho asi nejznámějšího filmu CARCHARIAS VELKÝ BÍLÝ. První verze tohoto dokumentu byla uvedena prestižní televizní společností NBC v tom nejlepším vysílacím čase se sledovaností 500 milionů diváků a jeho filmová verze posbírala mnohé ceny na světových festivalech. Právě v tomto filmu naplno dozrála autorova touha pronikat do komunity vládců moří - žraloků. Rozhodl se navštívit království toho nejděsivějšího z nich (velkého bílého v anglosaském světě známého též jako White Death - bílá smrt) a to bez jakékoliv ochrany. Příhodným místem se pro takové setkání stala jihoafrická zátoka poblíž městečka Gansbaai na rozhraní Indického a Atlantického oceánu. Díky zdejší zhruba padesátitisícové kolonii lachtanů je po světě známá jako „žraločí kuchyně“. Steve sehnal dostatek peněz na sestavení špičkového filmařského i potápěčského týmu a svůj sen se rozhodl splnit i navzdory byrokratickým potížím. Spolupracovníkem z nejkvalifikovanějších se mu stal Jihoafričan André Hartman mimořádný znalec velkého bílého žraloka a jeden z nejlepších potápěčů. Do doby, než se o to pokusil i český filmař, byl André zřejmě jediným člověkem na světě, který se dobrovolně setkal s tímto obávaným lidožroutem bez ochranné klece.

Filmy Steva Lichtaga vždy přesahovaly k širším souvislostem životního prostředí a vztahu civilizace k přírodě. Již za film „Ošklivá kráska muréna“ získal roku 2001 hlavní cenu Evropské akademie na festivalu EcoMove v konkurenci 160-ti filmových snímků.

Díky vysoké divácké sledovanosti mají projekty Steva Lichtaga široký dopad na veřejné mínění doma i ve světě. Například Film „Tanec modrých andělů“ nepochybně přispěl ke vstupu České republiky do Mezinárodní velrybářské komise (IWC) a díky filmu Prapodivný svět s již připravuje nové změní zákona v otázce používání el. proudu při hospodaření rybářů na pstruhových tocích.

Více o Steve Lichtagovi
rozhovor Deník

ZAJATCI BÍLÉHO BOHA

Český výzkumník Tomáš strávil v thajských a laoských horách téměř dva roky, aby se za každou cenu dopátral příčin křivd a násilí, která jsou na Akhajích a jejich dětech páchána.

Domorodý horský národ Akha žijící na území zlatého trojúhelníku se absurdně stává obětí rozvojových programů západních civilizací. Mladý český výzkumník se opakovaně do těchto oblastí vrací, aby kmeni Akha pomohl. Postupem času se s vesničany natolik sblíží, že ho mezi sebe přijímají. Čím více do problematiky mezinárodní pomoci proniká, tím více se stává pro některé západní organizace na území Thajska a Laosu nežádoucím. Za dramatických okolností je donucen tuto oblast opustit a přináší tak otřesná svědectví o humanitární katastrofě, která tento národ likviduje.

Dramatický dokument o malém horském etniku byl zpracován podle skutečné události.


ČR, 2008, 52 min.
Námět: Tomáš Ryška
Scénář: Tomáš Ryška a Steve L. Lichtag
Režie: Steve L. Lichtag
Hudba: Pavel Kotzian
MFF Envirofilm 2008 - Slovensko, Mimořádná cena ředitele festivalu
ČSFD

Zdroj: www.lichtag.com