Pořádá: Horizont Blansko Technická podpora: WW8 expedition group Další pořadatelé: Rajbas
Čajovna a klub Ulita
Audiovisual
KSMB
Kola Novák - vše pro sport... Jsi 385053. návštěvník
Twitter Facebook
Hlavní partneři Portál Jihomoravského kraje Pivovar Černá Hora Jurek S+R Hlavní mediální partneři Lidé a Země HedvabnaStezka.cz Partneři Gatema s.r.o. WARMPEACE TATSUNO Benč Cestovní kancelář Kudrna Pekárny Blansko a.s. Hotel PROBE Český spolek horských průvodců ALPSPORT s.r.o. Horolezecký materiál TRASKO a.s. Weber RADIO ČAS Český rozhlas Brno Časopis Dobrodruh Nakladatelství Jota Obchod ALIQUIS AdventureMenu Moravský kras AV MEDIA Alpský klub Sitting wolf

Z africké džungle do srdce Evropy

Vytvořeno: 7. 9. 2010 19:50
Poslední úprava: 7. 9. 2010 19:51

Slavie prohrála s Arsenálem,“ oznámil nám mladý učitel Freo, když zjistil, že jsme z Čech. Kolem běhali neodbytní malí černoušci, kteří prý ještě neviděli bělocha naživo. Do očí bijící nápisy Rosicky, Cech, Nedved na mě dorážely z ušmudlaných triček. Byli jsme několik kilometrů za vesnicí Shamma. Hluboko v džungli, v kaňonu pod námi, jsme zahlédli zpěněnou bílou vodu Hliněné řeky, jak si razí cestu vysokými horami. „Pomůžete mi na školu do Evropy?“ zeptal se nás o pár dní později Freo.

Freo (Firew) Gezaheghne je mladý muž, který vyrůstal a žil na západě Etiopie v městě Bonga (oblast Kaffa). Osud mu přihrál do cesty československou vodáckou výpravu, která se dostala do nesnází. Po několika dnech se vodákům podařilo najít cestu z hlubokého kaňonu Hliněné řeky. Vyčerpaní a zranění se ocitli v osadě Shamma, kde Freo zastával funkci učitele v místní vesnické škole.

O rok později se mu podařilo díky své silné vůli prosadit v očích úředníků, imigračních úřadů a u lidí na české ambasádě v Addis Abebě. Získal stipendium a vízum do České republiky. Vodáci pak zajistili ostatní, hlavně letenku a prostředky pro zahájení studia. Po dvou letech v Evropě se Freo společně s Markem Kožušníkem a Petrem Kašparem vrací domů. Do Afriky.

(sobota 20.11. Dělnický dům, Petr Kašpar: FREO)