Pořádá: Horizont Blansko Technická podpora: WW8 expedition group Další pořadatelé: Rajbas
Čajovna a klub Ulita
Audiovisual
KSMB
Kola Novák - vše pro sport... Jsi 369701. návštěvník
Twitter Facebook
Hlavní partneři Portál Jihomoravského kraje Pivovar Černá Hora Jurek S+R Hlavní mediální partneři Lidé a Země HedvabnaStezka.cz Partneři Gatema s.r.o. WARMPEACE TATSUNO Benč Cestovní kancelář Kudrna Pekárny Blansko a.s. Hotel PROBE Český spolek horských průvodců ALPSPORT s.r.o. Horolezecký materiál TRASKO a.s. Weber RADIO ČAS Český rozhlas Brno Časopis Dobrodruh Nakladatelství Jota Obchod ALIQUIS AdventureMenu Moravský kras AV MEDIA Alpský klub Sitting wolf

ING. MIROSLAV JAKEŠ (* 1951)

Vytvořeno: 21. 9. 2008 18:44
Poslední úprava: 13. 10. 2008 18:30

horolezec a polárník

Kdyby někdo sepisoval Zlatý fond českých dobrodružství, tak Mirek Jakeš by byl zapsán velmi výrazně nejméně dvakrát. Legendárním se stal osamělý sestup z Aconcagui, odkud se plazil kvůli zraněné noze, stejně jako přechod Grónska bez povolení, tehdy ještě bez navigačních přístrojů a dostatečného vybavení. To je minulost a Mirek se přijede do Blanska podělit o zkušenosti současných polárníků a života v drsné přírodě.

(sobota 22.11. od 12:00 v Klubu ULITA: Miroslav Jakeš: ZA PĚT MINUT ZMRZNE RUKA....)

Ing. Miroslav Jakeš, polární cestovatel a průvodce, vystudoval ČVUT, byl dělníkem u vrtných souprav, úředníkem v ČSA a nyní se živí průvodcovskou činností pro svou i jiné agentury. V r. 1982 dosáhl spolu s Jaroslavem Pavlíčkem na hoře Cho Oju výšky 6500 metrů a stal se držitelem čsl. zimního výškového rekordu. O dva roky později přešel s první expedicí Grónsko. V r. 1986 jako první Čech vystoupil sólově v zimě na nejvyšší horu Jižní Ameriky - Aconcaguu, při sestupu málem zahynul. V r. 1989 se podílel na založení české polární stanice v Antarktidě na ostrově Nelson, o tři roky později se stal na dva měsíce členem expedice ICE-SAIL. V r. 1993 jako první Čech došel pěšky na severní pól. O tři roky později si to zopakoval s první českou tříčlennou expedicí. Nejúctyhodnější je jeho jedinečný sólový přechod přes Grónsko z východu na západ, který v r. 1996 uskutečnil bez jakéhokoliv spojení a cizí pomoci.

Reportáž z expedice