Pořádá: Horizont Blansko Technická podpora: WW8 expedition group Další pořadatelé: Rajbas
Čajovna a klub Ulita
Audiovisual
KSMB
Kola Novák - vše pro sport... Jsi 369695. návštěvník
Twitter Facebook
Hlavní partneři Portál Jihomoravského kraje Pivovar Černá Hora Jurek S+R Hlavní mediální partneři Lidé a Země HedvabnaStezka.cz Partneři Gatema s.r.o. WARMPEACE TATSUNO Benč Cestovní kancelář Kudrna Pekárny Blansko a.s. Hotel PROBE Český spolek horských průvodců ALPSPORT s.r.o. Horolezecký materiál TRASKO a.s. Weber RADIO ČAS Český rozhlas Brno Časopis Dobrodruh Nakladatelství Jota Obchod ALIQUIS AdventureMenu Moravský kras AV MEDIA Alpský klub Sitting wolf

Ohlednutí Okem Dobrodruha

Vytvořeno: 6. 1. 2011 15:57
Poslední úprava: 6. 1. 2011 15:58

Biatlonisté, horolezci, jeskyňáři, cyklisté, motoristé, biketrialisté, vodáci, to byli hlavní hrdinové sportovně laděných filmů XI. ročníku soutěže neprofesionální filmové tvorby OKEM DOBRODRUHA. A tradiční cestovatelské dokumenty nás zavedly nejen do dalekých zemí exotických názvů jako Ekvádor, Jihoafrická republika, Indie, ale i na Slovensko nebo nedalekou Pálavu. Do soutěže bylo vybráno celkem 15 filmů. Je zajímavé, že celá třetina z nich přišla ze Slovenska. Domácí Blansko reprezentovalo jedno dílko.

Netradiční zážitkový cestopis nám přivezl od indiánů kmene Waorani Miroslav Haluza. Filmový deník „Duhovou Afrikou“ Ivo Homoly zachycuje návštěvu Blyke River Canyonu a Krugerova národního parku. Milovníci lezení se mohli potěšit snímkem z ostrova Kalymnos (Pavel Kubík). Milan Herok, patřící již ke známým autorům soutěže, letos představil krásy jednoho z nejmenších států světa - Andorry. Netradiční cestování Tibetem a Nepálem na motocyklu bylo možno vidět ve filmu Jan Odehnala. Soutěž byla letos obohacena i o dva filmy zpracované autory z fakulty dramatických umění Martinem Jurzou („Jaskyňa mrtvých netopyrov) a Jurajem Klaudinim ("Sen o stratenej doline"). Dětský vodácký oddíl Kadeti, nám známý již z předchozích ročníků soutěže, představil autor Václav Šimek při splouvání řeky Moravy. Veselý příběh o dešti, pádech sněhu a biketriálech bylo možno spatřit ve snímku Pavla Chrenčíka. Bouldering v lesích Fontainebleau natočil netradičně Oliver Vysloužil. Stanislava Bariaková a Juraj Jedinák, duo oceňovaných autorů, přinesli letos zprávu o putování na pozadí himalájských štítů k indickým posvátným místům. Tradiční autor soutěže Pavel Strnad představil netradičně dva obrazově zpracované filmy ("Tatranské siluety", "Krajina našich předků").

Souboj českých a slovenských autorů

Do soutěže bylo přihlášeno 10 českých filmů a 5 slovenských. Bylo otázkou, zda získají letos první cenu opět ostřílení matadoři soutěže, úspěšní autoři i dalších filmových soutěží, Stanislava Bariaková a Juraj Jedinák nebo zda-li si cenu odveze dokument českého autora Miroslava Haluzy. Oba filmy (cestovatelské dokumenty) se už při zběžném shlédnutí filmů některými členy poroty v hodnocení dostaly na první místa.

Porota nakonec vyhlásila za vítězný film snímek Haluzy VIA AMAZONIA, poutavě líčící zážitky z ekvádorského treku k indiánskému kmeni Waorani. Druhou cenu si odvezl film slovenských autorů Bariakové a Jedináka Tat Tvam Asi. V něm lze nahlédnout do kultur, tradic a náboženství z prostředí indických Himalájí. Třetím oceněným filmem se stal Sen o stratenej doline od slovenského režiséra George Klaudínyho (film pětici kamarádů mezi himalájskými horami). Tři jmenované í filmy byly po slavnostním vyhlášení výsledků filmové soutěže byly promítnuty na hlavní scéně.

Výzva:

Zúčastněte se i vy dalšího ročníku soutěže Okem dobrodruha. Do promítání filmů v listopadu 2011 je sice ještě daleko, ale zaznamenávat zážitky kamerou, vymýšlet témata a zpracovávat filmy do soutěže lze po celý rok. Těšíme se.

Alena Žákovská