Pořádá: Horizont Blansko Technická podpora: WW8 expedition group Další pořadatelé: Rajbas
Čajovna a klub Ulita
Audiovisual
KSMB
Kola Novák - vše pro sport... Jsi 374343. návštěvník
Twitter Facebook
Hlavní partneři Portál Jihomoravského kraje Pivovar Černá Hora Jurek S+R Hlavní mediální partneři Lidé a Země HedvabnaStezka.cz Partneři Gatema s.r.o. WARMPEACE TATSUNO Benč Cestovní kancelář Kudrna Pekárny Blansko a.s. Hotel PROBE Český spolek horských průvodců ALPSPORT s.r.o. Horolezecký materiál TRASKO a.s. Weber RADIO ČAS Český rozhlas Brno Časopis Dobrodruh Nakladatelství Jota Obchod ALIQUIS AdventureMenu Moravský kras AV MEDIA Alpský klub Sitting wolf

NINA INGRIŠ (* 1931)

Vytvořeno: 17. 7. 2009 21:10
Poslední úprava: 17. 7. 2009 21:26

vdova po Eduardu Ingrišovi, světově proslulém cestovateli, hudebním skladateli a filmaři

Narodila se v Brně (rozená Karpuškinová), ale už ve třinácti letech (v dubnu roku 1945) utekla spolu s rodiči z Československa. Její otec byl Kozák a dobře věděl, co by je od Rudé armády čekalo. Studovala Reálné gymnázium v Německu a emigrovala roku 1949 nejprve do Brazílie a roku 1957 do Los Angeles (od roku 1964 má občanství USA). Roku 1965 se provdala za autora zlidovělé trampské písně „Niagára“ Eduarda Ingriše.

„Žila jsem zde od roku 1957 a Eduard sem přijel v dvaašedesátém z Peru. Tehdy zde nacvičovala česká kolonie operetu od Stelibského, ten se ale mezitím utopil ve vaně. Zůstali tak bez ničeho a prosili manžela, aby to s nimi dokončil. Eduard se ptal, kdeže jsou noty? Stelibský, ale žádné noty neměl, všechno doprovázel z hlavy. Na to řekl, že nemůže dělat něco, co bylo v jeho hlavě. Tak navrhli, co kdybychom udělali vaše operety? Já jsem byla už v Los Angeles známá, protože jsem se vždycky zúčastnila oslav Masarykových narozenin a 28. října, tak mne vzal do těch jeho operet. Při té první jsme se seznámili, on si netroufal, byl o dvacet šest let starší než já, ale vypadal strašně mladě. A při třetí operetě, my jsme každý rok dělali další, tak to už jsme byli svoji."

V té době byl skladatel Eduard Ingriš již proslaven svými dobrodružnými výpravami do exotických končin. Nejznámější byla zcela určitě ta na voru Kantuta přes Pacifik. V novodobé historii se o takový velmi nebezpečný počin pokusilo jen několik lidí. A Čech Eduard Ingriš hned dvakrát! Společně s Ninou na daleké dobrodružné cesty však už nikdy nevyjeli. Přesto o cestovaní po Americe nouze nebyla. Zájem o jeho filmy a přednášky byl takový, že jezdili napříč státy i do Kanady téměř nepřetržitě téměř deset let – vždy devět měsíců od září po květen a přes 300 představení v roce.

Eduard Ingriš zemřel v nevadském Renu v roce 1991, ve svých šestaosmdesáti letech. Nina se roku 2002 vrátila natrvalo do Česka a žije v Brně.

Byla to právě paní Nina, která obrovský archív svého manžela věnovala po jeho smrti do České republiky. O převoz celé tuny Ingrišových písemností, notových záznamů, nahrávek, fotografií i filmů se v roce 2001 zasloužil výraznou měrou Miroslav Zikmund. Archiv je uložen v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

(čtvrtek 19.11. od 19:00 v kině, film: NEZKROCENÁ AMAZONKA + beseda s Ninou Ingriš)