Pořádá: Horizont Blansko Technická podpora: WW8 expedition group Další pořadatelé: Rajbas
Čajovna a klub Ulita
Audiovisual
KSMB
Kola Novák - vše pro sport... Jsi 389585. návštěvník
Twitter Facebook
Hlavní partneři Portál Jihomoravského kraje Pivovar Černá Hora Jurek S+R Hlavní mediální partneři Lidé a Země HedvabnaStezka.cz Partneři Gatema s.r.o. WARMPEACE TATSUNO Benč Cestovní kancelář Kudrna Pekárny Blansko a.s. Hotel PROBE Český spolek horských průvodců ALPSPORT s.r.o. Horolezecký materiál TRASKO a.s. Weber RADIO ČAS Český rozhlas Brno Časopis Dobrodruh Nakladatelství Jota Obchod ALIQUIS AdventureMenu Moravský kras AV MEDIA Alpský klub Sitting wolf

… za horizonty celého světa a nejen ve stopách
zeměměřiče a cestovatele Kašpara Krásy Blanenského

Odkoukat, přiučit se, vyzkoušet... Vytvořeno: 31. 8. 2012 20:29
Poslední úprava: 4. 9. 2012 12:54

Odkoukat, přiučit se, vyzkoušet... To je smyslem každoročně pořádaných workshopů. A letos bude opět z čeho vybírat. Jaké jsou meze lidského organismu odhalí Ladislav Sieger ve svém bloku na téma PŘEŽITÍ A IMPROVIZACE aneb proč můžeme být lépe připraveni než přírodní národy. Marek Audy a Richard Bouda tvrdí, že při faktu, že většina lidí má dvě oči, znamená prezentovat pouze 2D fotografii je jako prezentovat jen půl obrazu. Jejich seminář 3D FOTOGRAFIE přinese základy stereofotografování, rady jak exponovat dvojici fotografií speciální stereoskopickou technikou nebo obyčejným mobilem... Od expertů Michala Lolloka a Patrika Jakla z Českého spolku horských průvodců se dozvíte se o historii, současnosti a budoucnosti zajištěných cest, budeme společně probírat témata: příprava a plánovaní túry, bezpečnostní výstroj a její správné používání, metodika a pravidla bezpečného pohybu, řešení nouzových a krizových situací. Seminář FERRATY bude obsahovat teoretickou i praktickou část, která proběhne na improvizované fermatě na historické vodárenské věži hned vedle Dělnického domu (Ježkova věž – nyní Galerie ve věži).

(sobota 24.11. v 09:00 hod. Dělnický dům, LADISLAV SIEGER: PŘEŽITÍ A IMPROVIZACE, sobota 24.11. v 10:00 hod., Klub Ulita, RICHARD BOUDA, MAREK AUDY: 3D FOTOGRAFIE, sobota 24.11. v 11:00 hod. Dělnický dům, MICHAL LOLLOK, PATRIK JAKL: VIA FERRATA)

Okem Dobrodruha - další filmy do soutěže … Vytvořeno: 30. 8. 2012 23:52
Poslední úprava: 30. 8. 2012 23:52

Okolo Annapurny Do uzávěrky k zaslání soutěžních filmů zbývají zhruba dva měsíce. Ale již nyní má porota možnost seznámit se s prvními z nich. O filmu Mirka Haluzy Siberut jsme již psali a stejně ty další mají převážně cestovatelskou tématiku. Martin Ondrušek z Bratislavy zaslal dva dokumenty. První z nich s názvem Okolo Annapurny nás zavede na trek pod osmitisícové hory Annapurnu, Dhaulagiri a Manaslu. Druhý se jmenuje  Malý okruh po Srí Lance a slibuje divákům seznámení s ostrovem a včetně svaté relikvie buddhistů - Budhův zub a dalšími významnými místy tzv. Svatého ostrova. Rovněž Martin Jurzal přihlásil dva filmy. Homo De Montibus, II.- Člověk z hôr zachycuje život starého muže Henricha Halamu, který celý svůj život strávil v osadě Magurka, nejvyšší položené osadě na Slovensku. Druhý dokument vypráví o Pavlu Ballovi, který v  Žiarské dolině zachraňuje sviště budící se po zimním spánku. Snímek režiséra Petra Hanouska Tatry krásné, Tatry mé  výrazně překračuje doporučenou délku 15 minut, takže o jeho zařazení porota teprve rozhodne.

Registrace na Pragulku spuštěna Vytvořeno: 30. 8. 2012 13:39

Pragulka 2012 V době fesťáku je každoročně vyjímečná příležitost dostat se do jinak veřejně nepřístupných jeskyní krasového okolí. Výpravy v malých skupinách organizuje outdoorová cestovka Rajbas ve spolupraci s místními speleology a je plno vždy dlouho předem. Proto neváhejte s přihláškou, vice informaci zde.

Nenechte si ujít! Vytvořeno: 30. 8. 2012 13:26
Poslední úprava: 30. 8. 2012 13:27

Ladislav Sieger „Workshopy Ladislava Siegra se obtížně popisují, musí se zažít, vždy jsou vynikající“ – takové hodnocení jsou vizitkou a současně pozvánkou na připravované setkání s expertem na přežití. "Každý, kdo se vydává na cesty do přírody musí počítat s tím, že se něco nečekané přihodí, pokazí a že se bude muset v krizové situaci postarat sám o sebe," říká vědec a pedagog, který přednáší fyziku a profesionálně se zabývá výzkumem extrémních vlivů na člověka. V sobotu přidá k svému workshopu také vyprávění o pobytu v Antarktidě.

(sobota 24.11. Dělnický dům, LADISLAV SIEGER: PŘEŽITÍ A IMPROVIZACE a ANTARKTIDA, MINULOST A SOUČASNOST)

Tatry krásné, Tatry mé! Vytvořeno: 30. 8. 2012 12:12
Poslední úprava: 30. 8. 2012 17:08

Tatry Je název filmu autorů Petra Hanouska (režie), Petra Faggiče Giacintova (scénář) a Martina Štěpánka (kamera). Může láská hory přenášet? Nejbližššími a nejmilovanějšími velehorami jsou Vysoké Tatry. Dokument o snaze jednoho tatranského milce, který touží hory nejen navštěvavovat, ale i doslova vlastnit, uvidíte v neděli v kině.

(neděle 25.11. kino Blansko v 10:00 hod. TATRY KRÁSNÉ, TATRY MÉ! ČR 35 min)

Filmová cena SRDCAŘI.CZ Vytvořeno: 7. 8. 2012 11:34

SRDCAŘI.CZ „Světem na hlavě, po hlavě, bezhlavě, ale hlavně srdcem“ je mottem nového cestovatelského interaktivního magazínu. Srdcaři jsou všichni ti, kteří především konají srdcem a také ho v něm kus nechávají – a to se týká určitě i filmových tvůrců. Cena Srdcaři.cz byla poprvé udělena dokonce dříve než spatřilo světlo světa první číslo magazínu a to na loňské projekci soutěžních snímků OKEM DOBRODRUHA. Veřejné hodnocení poroty ihned po promítnutí filmu se setkalo s velmi příznivým ohlasem diváků i přítomných autorů. Bezprostřední reakce a postřehy porotců vítají autoři jako dobrou zpětnou vazbu a také pro diváky jsou dramaturgickým zpestřením filmového večera. Je dohodnuto pokračování této tradice a je na co se těšit, protože v pátek 23.11.2012 v blanenském kině zasednou do křesel porotců Miroslav Náplava - šéfredaktor magazínu Srdcaři.cz, Petr Kašpar – režisér Twin Star Film a Jan Vlasák – cyklotremp a spisovatel.

Soutěž: Napiš bublinu Vytvořeno: 6. 8. 2012 21:02
Poslední úprava: 6. 8. 2012 21:03

Napiš bublinu Po loňském úspěchu komixo-bublinkové soutěže jsme se rozhodli tuto zopakovat a nejoriginálnější či nejvtipnější příspěvek použít na festivalový plakát. Takže do toho – spěchá bo uzávěrka je do 20.9.2012! Autorem fotografie je slavný archeolog a krasový badatel Karel Absolon. Na jednom snímku zachytil zeměměřiče Kašpara Krásu (na obrázku zcela vlevo) spolu s německým potápěčem Noackem během průzkumu dna Macochy.

Kaledonie a osud Kanaků Vytvořeno: 28. 7. 2012 15:38
Poslední úprava: 28. 7. 2012 15:41

Roman Vehovský „Měl jsem nomádský sen. A stačilo přitom tak málo, aby se měnil ve skutečnost. Na cestě člověk nemusí být boháčem, stačí objevit cenu času. Doma se může jeden týden v hodině proměnit v měsíc. Z měsíce je v minutě rok. Na otevřené cestě čas plyne jinak. Zpomalí se. V rychlém sledu přicházejí prožitky. Takové, jaké zůstanou v mysli na dlouhý čas.“

Nestává se často, že někdo na Rajbas přijede dvakrát za sebou. Roman Vehovský prostopoval na cestě nepřetržitě sedm roků a to do jednoho vyprávění prostě vtěsnat nejde. Do Blanska přijede představit svou druhou knihu a povyprávět o své zastávce v Nové Kaledonii.

Festivalová rada 2012 Vytvořeno: 27. 7. 2012 18:47

Festivalová rada 2012 Správnému festivalu nesmí chybět rada. Je nám ctí, že ta naše se v průběhu posledních let ustálila na složení, které představujeme zde. Jsme rádi, že dodává vážnost, prestiž a garanci kvality připravovaného programu. Funkce v ní je čestná a v průběhu akce nenese přímé organizační povinnosti. Přesto často přerůstá i v aktivní zapojení do organizace či programu, přináší potřebnou mediální podporu a vždy je velmi cennou pomocí našemu festivalu.

NaFEST – film o filmu Vytvořeno: 15. 7. 2012 11:57

Nezdolná hora Jako inspiraci a pobídku k účasti na tradiční souteži NaFEST umožňujeme nahlédnout pod filmovou pokličku úspěšného dokumentu Nezdolná hora z roku 2010 od partičky Huberti a spol. Tyhle nevyužité záběry stojí za shlédnutí!!